Singapur. Idealne miejsce do prowadzenia biznesu

Singapur. Idealne miejsce do prowadzenia biznesu źródło zdjęcia: fot. pixabay

Singapur od dawna jest uważany za idealne miejsce dla prowadzenia biznesu. Singapur jest jednocześnie wyspą, miastem i państwem. Ten mały kraj ma najszybciej rozwijającą się gospodarkę w Azji oraz najbardziej restrykcyjne prawo. Choć liberalne prawo wspiera singapurskich przedsiębiorców, nie ma w tym kraju pobłażania nawet dla drobnych wykroczeń. Korupcja tu praktycznie nie istnieje, a podatki – w porównaniu do płaconych w Polsce – wynoszą grosze. Państwo od lat zajmuje czołowe pozycje światowych rankingów wolności gospodarczej i łatwości prowadzenia biznesu, przoduje też w rankingu postrzegania korupcji.

PKB na głowę mieszkańca wynosi ok. 90 tys. dolarów. Działa tu 170 banków, co daje pozycję czwartego najważniejszego finansowego centrum świata. Singapur to także centrum wolnocłowego handlu.

Osoby zarabiające mniej niż 20 tys. dolarów rocznie są zwolnione z podatku. Dla pozostałych obowiązuje podatek progresywny od 3,5% do 20%. VAT wynosi zaś 7%. Nowe firmy mogą się cieszyć zwolnieniem z opłat przez 3 lata, jeśli ich zysk w tym okresie nie przekroczy 100 tys. dolarów rocznie.

Singapur zalicza się także do najczystszych państw na świecie. Nie wolno zaśmiecać, a kary za wyrzucaniu odpadów na ulice zaczynają się na poziomie $1000 singapurskich. Obowiązują zakazy żucia gumy i obowiązuje zakaz sprzedaży tego produktu. Palenie papierosów jest dozwolone w wyznaczonych miejscach. Zabronione jest jedzenie i picie w publicznych środkach transportu.

Za korupcję grozi kara śmierci, a najłagodniejszym wymiarem jest chłosta. Kara śmierci dotyczy też przy handlu narkotykami i posiadaniu większych ilości, morderstwie, porwaniu, włamaniu, kradzieży. Singapur ma opinię najbezpieczniejszego miejsca na świecie.

Jest to najnowocześniejszy kraj w Azji Południowo-Wschodniej. Miasto łączy w sobie kulturę i religie Malezji, Chin, Arabii, Indii i Anglii. Całkowita powierzchnia Singapuru wynosi zaledwie 682,7 km2 , co czyni go jednym z 20 najmniejszych krajów na świecie.

Źródło: obserwatorfinansowy

Komentarze    Brak komentarzy