OGŁOSZENIA

Sezon motocyklowy czas zacząć!

Zaczyna się sezon motocyklowy. Na drogach powiatu gołdapskiego z dnia na dzień przybywa motocyklistów. Jest to zatem doskonały czas, by przypomnieć o elementarnych zasadach bezpieczeństwa zarówno motocyklistom, jak i innym użytkownikom ruchu drogowego.

Motocykle-dla jednych to pasja i styl życia, dla innych zupełnie niezrozumiałe hobby. Kiedy tylko pogoda pozwala na jazdę, motocykliści wyruszają na drogi. Sezon się rozpoczyna, warto więc przypomnieć, że…

Wszyscy jesteśmy pełnoprawnymi uczestnikami ruchu!

W ruchu drogowym nie ma miejsca na stereotypy. Kiedy zaczyna się sezon na jednoślady, często słyszy się głosy… „a kierowcy zawsze..”, „ci motocykliści to..”, „a w ogóle rowerzyści…”. Takie zdania nie prowadzą do konstruktywnej dyskusji.

Zdarza się, że kierowcy, którzy przesiądą się na rower, czy motocykl zauważają, jak niesprawiedliwie oceniali innych zza kierownicy swojego auta. Inaczej postrzegamy ruch drogowy jako piesi, jako motocykliści, czy jako kierowcy. Zasada natomiast jest jedna.

Wszyscy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, każdy ma określone prawa i obowiązki. Nie ma dwóch stron barykady- wszyscy powinni stać po jednej stronie, by zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze.

Bezsprzecznie jednak, kierowcy jednośladów muszą zdecydowanie bardziej zadbać o własne bezpieczeństwo– zarówno przygotowując się do wyjazdu, jak i już  podczas samej jazdy. W dużej mierze bezpieczeństwo zależy od nich samych.

5 podstawowych zasad, o których motocyklista musi pamiętać

  • Właściwe przygotowanie sprzętu
  • Odpowiednia pogoda do jazdy
  • Właściwe ubranie
  • Poszanowanie przepisów ruchu drogowego
  • Szacunek dla wszystkich uczestników ruchu

W samochodzie chronią nas pas bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, strefy zgniotu. Motocyklista ma własny rozsądek. To on niejednokrotnie warunkuje bezpieczeństwo. Każdy odpowiedzialny pasjonat jednośladu wie jak ważny jest odpowiedni strój.

Kurtki ochronne, przeciw urazowe buty, odpowiednie rękawice i oczywiście kaski – powinny być zupełną oczywistością. Motocykliści coraz chętniej korzystają z dodatkowych elementów odblaskowych. Widok motocyklisty w kamizelce, czy szelkach  jest już prawie regułą.

Ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z jednośladem powinni pamiętać o kilku elementach, które wpływają na bezpieczeństwo:

  • Z motocyklem trzeba się dobrze poznać- jak zachowuje się podczas jazdy w różnych warunkach pogodowych, przy różnych prędkościach, jak  zachowuje się w sytuacjach takich jak np. awaryjne hamowanie, zmiana kierunku jazdy, omijanie przeszkody, czy pokonywanie zakrętów.
  • Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Szybka jazda nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna. Wystarczy, że na drodze znajdzie się ciecz czy piach, a opanowanie motocykla może być szalenie trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy. Warto też pamiętać, że motocyklista jest zdecydowanie mniej widoczny dla kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą różnicą prędkości motocyklista naraża własne życie- bo inni  kierowcy mogą po prostu go nie widzieć.
  • Wszystkie manewry muszą być odpowiednio wcześnie i wyraźnie zasygnalizowane
  • Brawura, ryzykowne popisywanie się umiejętnościami mogą kosztować życie

Kierowcy muszą natomiast wziąć pod uwagę, że z każdym dniem motocyklistów będzie więcej na drogach. Przed podjęciem manewru wyprzedzania muszą się upewnić, czy bezpiecznie mogą to zrobić.

Apelujemy do wszystkich miłośników jednośladów- bezpieczeństwo na drodze zależy od wielu czynników, ale to Wy jesteście kierowcami swoich pojazdów. Zachowujcie się zgodnie z przepisami i szanujcie innych użytkowników ruchu drogowego. Warto sobie wziąć do serca hasło  „kierowco- patrz w lusterka” , bo takie odpowiedzialne podejście może uratować komuś życie.

KPP Gołdap

Rol-Masz
Fotowoltaika
Ubezpieczenia
PK Serwis 2023