Sankcje dla reżimu, wsparcie dla opozycji

Sankcje dla reżimu, wsparcie dla opozycji źródło zdjęcia: fot. Yauhen Yerchak

Będą kary dla reżimu, ale i wsparcie dla białoruskiej opozycji – m.in. zniesienie wiz oraz pieniądze. Taka decyzja ma zapaść podczas środowego wideoszczytu przywódców krajów Unii Europejskiej – ustalili dziennikarze RMF FM.

Jak mówią RMF FM unijni dyplomaci, plan jest taki, żeby przedstawić Białorusi szeroką ofertę. 

   Po pierwsze to będą sankcje. Jeżeli reżim Alaksandra Łukaszenki nie wypuści więźniów politycznych i nie przeprowadzi uczciwych wyborów, to on i jego urzędnicy zostaną obłożeni zakazem wjazdu na teren Unii. Majątki tamtejszych biznesmenów w zachodnich bankach mają zostać zamrożone. Jeśli natomiast Łukaszenka ustąpi, to kraj ma otrzymać gospodarcze wsparcie z Zachodu.

   Po drugie cała Unia Europejska ma wprowadzić program, o którym już w piątek w Sejmie mówił premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o zniesienie opłat wizowych dla represjonowanych Białorusinów, a w sytuacjach krytycznych – w ogóle zniesienie wiz. To będą ułatwienia w zdobywaniu pozwoleń na pracę i studiowanie.

UE ma także zaoferować pieniądze niezależnym białoruskim mediom i organizacjom wolnościowym. Polska już obiecała przeznaczyć na to 50 milionów złotych.

Źródło: RMF24

Komentarze    Brak komentarzy