Rząd uruchamia program Ciąża plus. Przyszłe matki będą mogły otrzymać niektóre leki za darmo

Rząd uruchamia program Ciąża plus. Przyszłe matki będą mogły otrzymać niektóre leki za darmo źródło zdjęcia: Image by Michal Jarmoluk from Pixabay

Darmowe leki z programu Ciąża plus rząd zapowiedział prawie dwa lata temu. Można powiedzieć, że prace szły wolno, ale na szczęście skończyły się pozytywnie. Portfele przyszłych matek odetchną z ulgą.

Darmowe leki w ramach programu Ciąża plus będą dostępne od 1 września

Do tej pory kobiety, które w czasie ciąży przyjmowały leki musiały liczyć się ze sporymi wydatkami. Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że to się musi zmienić, że państwo powinno pomagać przyszłym matkom. Po wiele miesiącach oczekiwania Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz 114 refundowanych leków. Znajdziemy w nim leki na cukrzycę, nadciśnienie, podtrzymanie ciąży. Jak poinformowało Ministerstwo na liście znalazły się medykamenty najczęściej przepisywane Polkom w ciąży.

Z darmowych leków będzie można skorzystać po stwierdzeniu ciąży przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w zakresie położnictwa i ginekologii, lub będącego w trakcie specjalizacji. Osobami uprawnionymi do stwierdzania ciąży są również położne, zarówno te z podstawowej opieki zdrowotnej, jak i te, które wykonują świadczenia z zakresu opieki ambulatoryjnej w poraniach ginekologiczno-położniczych.

 

Prawo do darmowych leków przysługuje do 15 dni po planowanej dacie porodu. Receptę będzie wystawiał lekarz lub położna, którzy mają podpisane umowy z NFZ. Jeżeli lekarz nie ma takiej umowy, to receptę będzie mógł wystawić na podstawie zaświadczenia o ciąży, które wystawia osoba stwierdzająca ciążę.  

Źródło: bezprawnik

Komentarze    Brak komentarzy