OGŁOSZENIA

Rząd straszy nas, że z powodu wirusa umierają głównie niezaszczepieni! Wygląda na to, że to nie do końca prawda !

flu-shot-1719334_1920

Jak się okazuje samo przyjęcie jednej dawki szczepienia, nie czyni z nas osoby zaszczepionej. Po przyjęciu szczepienia przeciw COVID -19 musi upłynąć pewien czas, aby wytworzyła się odporność na wirusa. Dotyczy to zarówno pierwszej jak i drugiej dawki.

Ta maksymalna ochrona przychodzi z czasem. Jakim? W przypadku szczepionek firmy Pfizer, Johnson&Johnson oraz Moderna można uważać się za osobę w pełni zaszczepioną, dopiero po upływie co najmniej 14 dni od podania drugiej dawki preparatu.

Ważne ! Sejm uchwalił nowelizację ustawy, zakładającą utworzenie funduszu kompensacyjnego, który pozwoli osobom zaszczepionym, hospitalizowanym z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych ( NOP ) , ubiegać się o świadczenie kompensacyjne. Jego wysokość zależy m.in. od długości pobytu w szpitalu. Maksymalna kwota wynosi 100 tys. zł.

Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało zaszczepionemu, gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni).

Co ciekawe najczęściej odczyny poszczepienne, wszelkiego rodzaju działania niepożądane występują po 3 pierwszych dniach od przyjęcia dawki szczepienia, choć mogą występować aż do 4 tygodni. Paradoksem jest więc to, że jeśli odczyny poszczepienne wystąpią wcześniej niż 14 dni po przyjęciu dawki szczepionki – jesteśmy uznawani za osoby niezaszczepione.

Nie powinny więc dziwić nas w takim razie statystyki mówiące o tym, że w szpitalach umierają bądź ciężko przechodzą COVID osoby niezaszczepione. Wg powszechnie dostępnych danych aż 41 699 tysięcy osób niezaszczepionych zmarło z powodu COVID – 19. Z czego wszystkich przypadków śmiertelnych od stycznia 2021 do września 2021 było 42 586 tyś.

Nie wiemy więc, czy te osoby rzeczywiście nie podjęły próby przyjęcia szczepionki, czy też zaszczepiły się, ale minęło za mało czasu, aby uznać je za osoby w pełni zaszczepione. Podsumowując- jeśli w przeciągu 14 dni szczepienie wywoła u Ciebie szereg, nierzadko groźnych działań niepożądanych bądź zakazisz się wirusem SARS COVID-19 i umrzesz – zostaniesz okrzyknięty osobą niezaszczepioną mimo przyjęcia jednej bądź dwóch dawek szczepionki.