OGŁOSZENIA

Rząd deklaruje hojne wsparcie dla Ukraińców

Według najnowszych danych MSWiA od momentu ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło prawie pół miliona uchodźców.

Trwa pierwsza fala pomocy, w którą w dużej mierze zaangażowani są obywatele naszego kraju. Szacuje się, że uchodźców z Ukrainy będzie z pewnością znacznie więcej. Sytuacja wymaga więc szeregu rozwiązań systemowych, które dadzą obywatelom Ukrainy coś więcej niż tylko status uchodźcy i doraźną pomoc.

Obecnie trwają prace nad specustawą. Rząd zapowiada, że ureguluje ona zasady pobytu uchodźców z Ukrainy w Polsce. Projekt ma być dziś lub jutro przyjęty przez Sejm.

Według zapowiedzi uchodźcy będą mieli prawo podjąć w Polsce legalną pracę, korzystać z bezpłatnej służby zdrowia i różnego rodzaju świadczeń rodzinnych (w tym 500 plus, 300 plus, RKO).

W specustawie mają znaleźć się również przepisy zapewniające samorządom pokrycie kosztów opieki nad uchodźcami, m.in. zakwaterowania czy nauki dzieci w szkołach.

Co ciekawe okazuje się, że ustawą tą będą objęci nie tylko obywatele Ukrainy, ale również ci posiadający inne obywatelstwa. Mowa o wszystkich, którzy trafili na terytorium Polaki  w wyniku działań wojennych na Ukrainie od 24 lutego 2022 r.

Osoby te nie będą musiały starać się o status uchodźcy poprzez składanie wniosków. Jedynym potwierdzeniem statusu uchodźcy będzie stempel w paszporcie z datą przybycia na terytorium RP lub innym dokumencie podróży.

Uchodźcy zgodnie z projektem ustawy, będą mogli korzystać ze wszystkich świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ. Na opiekę medyczną rząd przeznaczy dodatkowe środki. 

Rynek pracy ma być swobodny dla wszystkich uchodźców, którzy spełnią warunki legalności pobytu w Polsce. Każdy pracodawca będzie zobowiązany do zgłoszenia zatrudnienia uchodźcy we właściwym  urzędzie pracy.

Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała już we wtorek, że rząd uruchomił w języku ukraińskim bazę ofert pracy pod adresem oferty.praca.gov.pl. Dostępna jest także aplikacja ePraca.

Uprawnienia do świadczeń rodzinnych będą warunkowane na analogicznych zasadach, jakie obecnie dotyczą cudzoziemców. 

W projekcie specustawy mają znaleźć się również przepisy,  które umożliwią samorządom pokrycie kosztów związanych przyjęciem i opieką nad obcokrajowcami. Mowa o wyżywieniu, edukacji, opiece medycznej oraz zakwaterowaniu. 

To wszystko brzmi pięknie, jednak nasuwa się jedno pytanie -skąd zostaną pozyskane te wszystkie środki? 

 

 
Jeśli podobają Ci się nasze artykuły i masz ochotę nas wesprzeć to zostań naszym patronem. (LINK PONIŻEJ) https://patronite.pl/TerazGoldap/description