Ruszyły kontrole przedsiębiorstw, które skorzystały z tarcz

Ruszyły kontrole przedsiębiorstw, które skorzystały z tarcz źródło zdjęcia: Image by Free-Photos from Pixabay

Fiskus bierze się za prześwietlanie przedsiębiorstw, które sięgnęły po rządową pomoc z powodu pandemii COVID-19. Na początek będą to podmioty, które przez algorytmy zostaną wytypowane jako „podejrzane”.

 

Tarcze antykryzysowe powstały, by ratować przedsiębiorstwa przed upadkiem spowodowanym obostrzeniami wprowadzonymi z powodu walki z COVID-19. Kto jednak skorzystał z takiej pomocy, musi liczyć się z kontrolą fiskusa.

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął bowiem przekazywanie do KAS danych beneficjentów, które zostały wytypowane przez algorytmu jako wzbudzające wątpliwości co do zasadności przyjęcia pomocy. PFR nie zdradza, czy planem jest skontrolowanie wszystkich przedsiębiorstw, które skorzystały z tarczy antykryzysowej.

Kontrole przedsiębiorstw, które skorzystały z tarcz antykryzysowych
Administracja starała się, żeby pomoc świadczona w ramach tarcz antykryzysowych była wypłacana jak najszybciej. Oznacza to, że wnioski nie były zbyt szczególnie analizowane (a często wcale); nie sprawdzano także, czy dane przedsiębiorstwo spełnia wszystkie warunki przyznania świadczeń, wierząc beneficjentom na słowo.

W kolejce do kontroli czeka 4000 przedsiębiorstw. PFR zamierza najpierw przeanalizować sytuację tych podmiotów samodzielnie, by w mających uzasadnienie przypadkach zainicjować kontrolę skarbową.

 

Komentarze    Brak komentarzy