OGŁOSZENIA

Rozpoczynamy kurs programowania – jaki język wybrać?

Rozpoczynamy kurs programowania – jaki język wybrać?

Eksperci zajmujący się rynkiem pracy są zgodni co do tego, że programiści należą do najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Trzeba jednak pamiętać, że „programista” to bardzo obszerna kategoria, a w dzisiejszym świecie używa się dziesiątek różnych technologii w zakresie programowania.

Jaki język programowania należy wybrać? Jeśli chcesz poznać ciekawe wskazówki w tym zakresie, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem. Powodzenia!

Język programowania – jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jaki kurs programowania należy wybrać na początek? Jeżeli tak, to musisz wiedzieć, że nie istnieje uniwersalne rozwiązanie, a to, jaki język programowania będzie odpowiedni, zależy od sektora rynku pracy.

Poniżej znajdziesz przykładowe języki programowania, od których warto rozpocząć przygodę z IT. Są one następujące:

  1. Python,
  2. R,
  3. HTML/CSS,
  4. C++
  5. VBA.

Python

Bardzo często osobom, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w IT, poleca się język programowania Python. Wydaje się, że jest to słuszne podejście: technologia jest uznawana za jedną z prostszych, co powinno być atutem szczególnie w przypadku wszystkich tych, którzy nie mają zaawansowanej wiedzy na temat programowania.

Język programowania Python jest polecany w szczególności wszystkim tym, którzy chcą pracować w firmach lub działach związanych z analizą danych. Branża ta rozwija się wyjątkowo dynamicznie, kurs z Pythona może być dobrym początkiem ciekawej kariery zawodowej.

R

Język R ma podobne zastosowanie do Pythona. Warto poszczycić się przynajmniej podstawową znajomością R, aczkolwiek uchodzi on za nieco trudniejszy niż Python.

HTML/CSS

Technologie programistyczne HTML oraz CSS to absolutna podstawa w przypadku wszystkich tych, którzy planują swoją karierę w obszarze tworzenia oraz optymalizacji stron internetowych. Języki te mają raczej średni poziom zaawansowania: są one trudniejsze niż np. Python, z drugiej jednak strony nie tak skomplikowane jak choćby C++.

Trzeba jednak pamiętać, że oprócz znajomości HTML i CSS konieczna w branży będzie również obszerna wiedza na tematy związane z optymalizacją SEO witryn internetowych oraz projektowaniem UX.

C++

C++ służy między innymi do tworzenia aplikacji na system komputerowy. Z tego powodu jest to jeden z bardziej skomplikowanych języków programowania. Rozpoczęcie nauki programowania od składni C++ niestety nie jest dobrym pomysłem.

VBA

VBA (Visual Basic for Aplications) dość rzadko pojawia się w zestawieniach dotyczących nauki programowania. Mimo to warto znać choć podstawy VBA. Choć czasem postrzega się VBA jako dość mało zaawansowany język, nie zmienia to faktu, że z jego użyciem można znacznie zautomatyzować pracę w programach MS Office, w tym w szczególności Microsoft Excel oraz Microsoft Access.

Sam język programowania nie wystarczy?

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą wystarczy ukończyć kurs programowania, by móc podjąć zatrudnienie na stanowisku programisty. Niestety, duże zainteresowanie pracą w IT sprawiło, że coraz trudniej jest znaleźć pracę w branży programistycznej.

Oprócz znajomości języka programowania konieczne jest jeszcze opanowanie na dobrym poziomie dodatkowych technologii. Przykładowo, programista Python powinien mieć między innymi takie kwalifikacje jak znajomość środowiska Git, Django czy umiejętność obsługi baz danych SQL.

Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że nie warto rozpoczynać nauki programowania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w IT kluczem do sukcesu jest stały rozwój.