OGŁOSZENIA

Rozmowa z trenerem Akademii Piłkarskiej w Gołdapi: Jak rozwijać talent młodych piłkarzy?

Ostatnio mieliśmy przyjemność przeprowadzić wywiad z trenerem Akademii Piłkarskiej w Gołdapi, Panem Dariuszem Wojtyną. Dariusz to doświadczony i utalentowany trener, który od wielu lat zajmuje się szkoleniem młodych piłkarzy.

Sport od najmłodszych lat jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka, nie tylko w kontekście zdrowia fizycznego, ale również jako narzędzie wychowawcze, które rozwija postawę i zachęca do aktywności fizycznej. W poniższym artykule przedstawiamy cele i założenia akademii, a także szczegóły dotyczące przebiegu zajęć oraz korzyści, jakie niesie za sobą uczestnictwo w takich treningach.

Zapraszamy do lektury!

     

      • Jaki jest odpowiedni wiek dziecka, żeby rozpocząć przygodę z grą w piłkę nożną?

    Zaczynamy pracę z dziećmi od 4-5 lat, aczkolwiek każde dziecko jest w innym stopniu rozwinięte. Moim zdaniem jeżeli dziecko jest na średnim poziomie rozwoju ruchowego, to jak najbardziej jest to wiek adekwatny do rozpoczęcia tego typu pracy.

       

        • Czy jest różnica pomiędzy dzieckiem 4, a 5-letnim?

      Oczywiście, nie każde dziecko jest takie samo. Czasami przychodzi dziecko czteroletnie i może być sprawniejsze ruchowo, szybciej chwytać. Mieliśmy też takie przypadki, że dziecko wchodzi na salę w wieku 5 czy 6 lat, widzi 25 osób i od razu robi krok w tył i już pół roku go nie ma. Natomiast czasami przychodzi dziecko trzyletnie i się rwie do dzieci, aby z nimi zagrać. Wszystko zależy od rozwoju.

         

          • Są dzieci, które nie mają predyspozycji do tego sportu ?

        Jak najbardziej, czasem przychodzi dziecko i my po paru treningach już widzimy na tym poziomie, które dziecko przejawia predyspozycje, które nie. Natomiast to nie jest tak, że tych dysproporcji nie można po kilku latach pracy zniwelować.

           

            • Jakie cechy powinien posiadać młody piłkarz na początku swojej takiej sportowej drogi?

          Przede wszystkim to pracowitość, zaangażowanie, determinacja, sumienność w podejściu do tego, co robimy na tych treningach. Koleżeńskość także, to są niezbędne cechy nie tylko dla sportowców. Przede wszystkim ważna jest ciężka praca. Oczywiście, jeżeli przy tym jest talent, to jest dużo łatwiej dla nas, jako trenerów czy nauczycieli.

             

              • Jak przebiega taki wasz typowy trening od początku do końca?

            Dzieciaki przebierają się w szatni, przychodzą na zajęcia, kolejno robimy zbiórkę. Często także, jeśli jest jakieś nowe dziecko to przedstawiamy je. Na początku zawsze jest zabawa ożywiająca, mówiąc w skrócie- dzieci sobie pobiegają. Tak zaczynamy przede wszystkim w tych grupach wiekowych od 5 do 10 lat. Tworzymy taką bazę ruchową i koordynacyjną, sprawność ogólną, ruchową, tory przeszkód – tych zajęć jest tam więcej niż stricte piłkarskich.

               

                • W jakie dni i o jakich godzinach odbywają się treningi?

              Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki oraz w poniedziałki i środy. Trening trwa 60 minut, z czego 50% stanowi praca objętościowa, a kolejne 50% to gra. Gra jest oczywiście najprzyjemniejszą częścią treningu, ale dzieci nie umieją jeszcze dobrze grać – uwielbiają ją jednak. Dziecko musi odczuwać przyjemność z treningu, aby miało to sens. Jeśli na treningu zabrakłoby gry, podejrzewam, że wiele dzieci przestałoby przychodzić.

                 

                  • Czy macie stałych, wiernych kibiców na treningach?

                Oczywiście, w grupach młodszych zawsze siedzi przynajmniej 20 rodziców, którzy stanowią naszą stałą widownię i najwierniejszych kibiców. Nie wtrącają się jednak w trening, dlatego pozwalamy im na obecność i kibicowanie.

                   

                    • Jak daleko sięga historia Akademii Piłkarskiej?

                  Kiedyś nazywana była „szkółką piłkarską”, ponieważ w całej Polsce nie było wówczas żadnej akademii – takie były czasy. Obecnie, w roku 2023, akademia będzie miała 20 lat i została założona między 2002 a 2003 rokiem. Na początku treningi odbywały się w sali, w której obecnie jest corados, ale z roku na rok nasza akademia rozwijała się coraz bardziej, zmienialiśmy salę… I tak dotarliśmy, aż do obecnego miejsca.

                     

                      • Ilu młodych piłkarzy rozwijało skrzydła pod pańskim okiem i nadal rozwija się w coraz lepszych klubach?

                    Pamiętam, że pewien chłopak przyszedł do nas, kiedy miał 5 lat, a obecnie gra już w IV lidze w seniorskiej drużynie i całkiem nieźle sobie tam radzi. Cieszymy się, ponieważ naszym zadaniem jest przygotowanie chłopaków do rozwoju i osiągania kolejnych poziomów. Latem kolejnych kilku naszych podopiecznych pójdzie do grupy seniorskiej na treningi – czy któryś z nich przebije się do pierwszego składu? Okaże się. Z takiej grupy, prowadzonej od dzieciństwa, gdzie jest 20 zawodników, a przebije się 2-3, to i tak jest sukces. Wiemy, że najlepsi zostaną.

                       

                        • Na jakie elementy rozwoju piłkarskiego i fizycznego zwraca Pan największą uwagę?

                      W grupach najmłodszych skupiamy się na tworzeniu podstawowej bazy ruchowej, która umożliwi dziecku uprawianie różnych dyscyplin sportowych w przyszłości. W treningach skupiamy się na ogólnym rozwoju ruchowym, koordynacji ruchowej, zabawie z piłką i innych elementach, a w późniejszych grupach dodajemy trening techniczny piłki nożnej.

                         

                          • Jakie są Pana trenerskie ambicje?

                        Moim celem jest zapewnienie jak największej liczby chłopców kontynuowania gry w piłkę nożną na jak najwyższym poziomie, tak aby osiągnęli sukcesy w lidze seniorskiej.

                           

                            • Czy trenowanie dzieci to bardziej zabawa czy profesjonalna, sumienna praca?

                          Dla dziecka do pewnego wieku musi być to przede wszystkim zabawa, inaczej nie będzie chętnie uczestniczyło w treningach. Jednak dla trenera, nawet w przypadku zajęć z pięciolatkami, zawsze powinno być to podejście profesjonalne. Musimy być przygotowani do każdej grupy indywidualnie.

                             

                              • Skąd pozyskujecie fundusze?

                            Jesteśmy pod opieką klubu Rominta. Nie działamy oddzielnie jako stowarzyszenie ani fundacja. Finansujemy się ze składek rodziców, a klub pomaga nam w organizacji wyjazdów i zakupie strojów.

                            Podsumowując, szkółka piłkarska to nie tylko doskonała okazja dla dziecka, by rozwijać swoje umiejętności sportowe, ale także świetna zabawa i okazja do nawiązywania przyjaźni. Dzięki solidnemu przygotowaniu, doświadczeniu trenerów oraz pozytywnej atmosferze na treningach, każde dziecko ma szansę stać się utalentowanym piłkarzem.

                            Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało szansę na rozwój w tej dziedzinie i zdrowy styl życia, nie wahaj się i zapisz je na zajęcia w Akademii Piłkarskiej już dziś!

                            Nr tel: 692 108 039 

                            Facebook: https://www.facebook.com