Ręce na kierownicy podczas kontroli drogowej i nie tylko. Nowe przepisy i uprawnienia policji.

Ręce na kierownicy podczas kontroli drogowej i nie tylko. Nowe przepisy i uprawnienia policji. źródło zdjęcia: https://pixabay.com/

Od 7 listopada w życie wchodzi rozporządzenie. Zatrzymany do kontroli ma trzymać ręce na kierownicy. Za niezastosowanie się do tego przepisu może grozić mandat w wysokości nawet 500 złotych. To nie wszystko. Zmian jest więcej.

Przy każdej kontroli pojazdu policjant będzie miał obowiązek spisania stanu licznika. Wyjątkiem będą tylko trzeźwe poranki. Ma to zapobiec oszustwom przy sprzedaży aut.

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dopuszcza również postój radiowozu w miejscu, w którym jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Dodatkowo obowiązkowe będzie tworzenie na autostradach i drogach szybkiego ruchu korytarzy życia, czyli pasów przejazdu dla służb ratunkowych. Obowiązkowa będzie także jazda na suwak, co oznacza, że w razie zwężenia drogi lub wystąpienia na niej przeszkody na drodze będziemy musieli wpuszczać przed siebie po jednym pojeździe chcącym zmienić pas.

Z kolei na początku 2020 r. mają wejść w życie przepisy, które zdejmą z prowadzących pojazdy obowiązek posiadania prawa jazdy przy sobie podczas kontroli.  Sprawa wymaga jeszcze dopracowania szczegółów technicznych.

Komentarze    Brak komentarzy