Punkt szczepień przeciwko COVID-19 w każdej gminie

Punkt szczepień przeciwko COVID-19 w każdej gminie źródło zdjęcia: fot. pixabay

Przez najbliższy tydzień, do 11 grudnia podmioty lecznicze mogą składać deklarację, że chcą wziąć udział w programie szczepień przeciwko koronawirusowi – zapowiedział na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Rząd chce, by w każdej gminie były punkty szczepień.

15 grudnia na stronie internetowej pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach – poinformował Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera szacuje, że powinno powstać ok. 8 tys. takich punktów – w tym co najmniej 1 punkt mobilny w każdej gminie.

 

W operacji szczepień – według rządowych szacunków – ma wziąć udział ok. 40-50 tys. personelu medycznego. Dworczyk podkreślił równocześnie, że celem jest, by program szczepień nie zakłócił normalnego funkcjonowania służby medycznej.

Do udziału w programie może zgłosić się każdy podmiot, który prowadzi działalność leczniczą. Kwalifikację do szczepienia będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu na terenie Polski. Jak poinformował prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19, jedynym przeciwskazaniem do szczepienia może być wysoka gorączka.

Podmiot, który chce wykonywać szczepienie, musi zadeklarować, że będzie dostępny przynajmniej 5 dni w tygodniu. Taki podmiot musi też zapewnić, że będzie dysponował co najmniej jednym zespołem wyjazdowym.

 

Za szczepienie w punkcie szczepień świadczeniodawcy będzie przysługiwało 61,24 zł. Jeśli konieczny będzie transport pacjenta do punktu szczepień, wówczas ta stawka wzrośnie do 68,15 zł za szczepienie.

Źródło: RMF24

Komentarze    Brak komentarzy