OGŁOSZENIA

Przygotowujesz ogród do zimy? Musisz to wiedzieć!

Listopad to zwykle czas, kiedy robimy ostatnie porządki w ogrodach i na działkach. To już ostatni miesiąc, w którym możemy cieszyć się jaskrawymi barwami jesieni. Coraz częściej występujące przymrozki to znak, że trzeba zakończyć przygotowywanie ogrodu na zimę. 

To także moment, kiedy miasta porządkują swoją przestrzeń, najczęściej zgarniając wszelkie liście do worków, które potem są wywożone do kompostowni.

Apelujemy: tam, gdzie jest możliwość zostawiajcie przynajmniej część grabionych liści. W ten sposób możecie pomóc wielu zwierzętom przetrwać zimę.  Przykładowo liście to dla jeża znakomity dom! 

A jak wiadomo jeże w ogrodach są bardzo potrzebne, ponieważ to skuteczni z owadożercy. Te pracowite zwierzęta pomogą wam również pozbyć się z ogrodu niechcianych ślimaków.

Z liści pozostawionych na ziemi skorzystają także inne zwierzęta, nie tylko jeże. W takiej naturalnej warstwie mieszkają ważne mikroorganizmy wzbogacające glebę oraz większe organizmy, w tym oczywiście owady, pająki, a także gady czy płazy. Zimą, póki nie spadnie śnieg, ptaki znajdą tam smakowite larwy.

Korzystając z okazji przypominamy również o dokładnym zabezpieczeniu ogrodów działkowych! 

Ogródki działkowe, czy działki letniskowe zimą świecą pustkami. Gdy za oknem deszcz, zimno, dużo rzadziej zaglądamy na nasze ogródki. Ten czas może jednak sprzyjać temu, że chętnie „zajrzy” na nie złodziej.

Dobrze jest więc odpowiednio zabezpieczyć samo wejście na działkę, ale i do ewentualnych budynków, czy altan, a także zabrać wartościowe sprzęty ! 

Proniek
Ubezpieczenia
PK Serwis 2023
Eko-pal
Sauna
Rostek, Rawinis
Beauty Space
Rol-Masz