OGŁOSZENIA

Przedsiębiorcy zobligowani do ponoszenia kolejnych kosztów!

Jedną z nowości wprowadzonych przez Polski Ład jest ustanowienie dla określonej grupy przedsiębiorców obowiązku udostępnienia płatności bezgotówkowej (np. poprzez terminal płatniczy).

Obowiązek ten wynika z nowo dodanego art. 19a ustawy – Prawo przedsiębiorców.
Przepis ten stanowi, że przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego.

Jest jednak jeden wyjątek. Z obowiązku posiadania terminalu zwolnieni są ci przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ponadto każdy, kto udostępnia możliwość płatności bezgotówkowej do 1 lipca 2022 roku ma czas aby zsynchronizować terminal z kasą fiskalną.

Nie wiedziałeś ? A może nie chcesz mieć w swojej firmie takiej formy płatności ?
Przepis ten wszedł w życie wraz z pierwszym dniem 2022 roku.

Przygotuj się zatem na sankcje i bolesne skutki podatkowe.

Art. 11 ust. 6kb ustawy VAT informuje nas o tym, że jeżeli podatnik nie zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy którego użyciu zapewnia możliwość przyjmowania płatności, to naczelnik urzędu skarbowego w drodze decyzji nakłada na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5000 zł.

Po drugie podatnik naruszający obowiązek udostępnienia płatności bezgotówkowych naraża się na ryzyko odmowy prawa do przyspieszonego zwrotu podatku VAT, a także utratę prawa do składania kwartalnych deklaracji VAT.

Zarówno płatności bezgotówkowe jak i gotówkowe mają swoich zwolenników i przeciwników.
Terminal możemy spotkać już praktycznie w każdym sklepie i u wielu przedsiębiorców.

Wciąż są jednak tacy, którzy nie posiadają terminali i posiadać ich nie chcą. Dlaczego wiec mają być do tego zmuszani ?
Warto zwrócić uwagę na to, ze terminale niosą za sobą koszta. Dołączając do programu Polska Bezgotówkowa dostajemy urządzenie na rok i nie ponosimy żadnych opłat , ale co dalej ?
Rok minie, a płacić trzeba. Dlaczego ? Bo ktoś nam kazał.

Urządzenie trzeba albo zakupić, albo co miesiąc płacić stałą kwotę za jego dzierżawę-niezależnie od liczby wykonanych transakcji.

Koszt dzierżawy terminala to nie wszystkie obciążenia, jakie może ponosić firma. Dochodzi jeszcze prowizja za transakcje, na którą składają się:
– marża agenta rozliczeniowego

– opłata interchange, którą pobierają banki

– opłata systemowa, pobierana przez organizacje płatnicze jak Visa i Mastercard.

Korzystanie z terminali niesie za sobą też ryzyko, jakie ?

Klienci przyzwyczajeni do tego, ze w sklepach są terminale, często nie posiadają ze sobą gotówki.
Zapominają jednak, ze terminal to tylko rzecz, która w każdej chwili może się zepsuć, mogą być problemy z zasięgiem. Na pewno nie raz spotkaliście się z taka sytuacją a wtedy przecież nie rezygnujecie ze swoich zakupów, tylko zdenerwowani musicie pędzić w poszukiwaniu najbliższego bankomatu.

Nie rzadko bywa też tak, że musimy zapłacić podwójnie, bo za pierwszym razem płatność nie została wykonana. Jak się potem okazuje pieniądze zostały pobrane z konta, a wedle terminalu wcale ich nie ma. Wtedy musimy ubiegać się o zwrot pieniędzy, co w praktyce nie jest wcale takie łatwe.

Fotowoltaika
Rol-Masz
PK Serwis 2023
Ubezpieczenia