Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem

Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem źródło zdjęcia:

Prof. Marcin Drąg z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem.

Od kilku lat współpracujemy z grupą profesorów Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Profesor miał olbrzymi wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – zaznacza prof. Drąg. Zespół wrocławskich badaczy już teraz nieodpłatnie udostępnił swoje wyniki naukowcom z całego świata. Dodaje, że z badań tych mogą teraz korzystać też chemicy, a nawet firmy do opracowania testów diagnostycznych, które pozwalałyby szybciej ustalić, czy ktoś ma koronawirusa.

Prowadzone przez naukowców z Wrocławia badania stają się też bazą dla poszukiwań leku na COVID-19.

Enzym, który badał zespół tnie białka, które są w wirusie i umożliwiają mu przeżycie. Zahamowanie działania tego enzymu natychmiast powoduje, że ten wirus ginie – tłumaczy naukowiec.

Gdyby opracować lek, który hamowałby działanie tego enzymu, to praktycznie zabijamy koronawirusa. Enzym ten był znany, ale były do niego miliony kombinacji „kluczy”. – A my znaleźliśmy jeden klucz, który pasuje do tego enzymu – precyzuje naukowiec.

Marcin Drąg – polski chemik i wykładowca akademicki.

Urodził się 30 lipca 1975 w Świdnicy. Chemią i biologią zainteresował się w liceum. W 1999 ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a stopień doktora uzyskał na Politechnice Wrocławskiej, po czym habilitował się na tej samej uczelni w 2011 roku, a w 2016 otrzymał tytuł profesora. Zawodowo związany z Zakładem Chemii Bioorganicznej Politechniki Wrocławskiej, specjalizuje się w chemii biologicznej i medycznej. Autor 9 patentów i około 110 publikacji.

 

Źródło: wiadomosci.onet.pl/kraj/polski-naukowiec-rozpracowal-enzym-kluczowy-w-walce-z-koronawirusem

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Marcin

Komentarze    Brak komentarzy