OGŁOSZENIA

Polski Ład – zmiany w portfelach ! Na lepsze czy na gorsze ?

1328x560

Wraz z nowym rokiem w życie weszły nowe przepisy Polskiego Ładu, wywołały one niezwykły zamęt i chaos podatkowy.

Mowa o podniesieniu kwoty wolnej od podatku i realnym zwiększeniu wysokość składki zdrowotnej.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów formularz PIT-2 to oświadczenie pracownika, w którym wyraża on zgodę, by pracodawca przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy uwzględniał kwotę wolną od podatku. W efekcie złożenia tego formularza pracownik dostaje wynagrodzenie większe, bo comiesięczne zaliczki są pomniejszane o przypadającą na każdy miesiąc kwotę wolną.

Przed wejściem w życie Polskiego Ładu to zmniejszenie było niewielkie, bo przy standardowej kwocie wolnej, miesięczne odliczenie wynosiło niespełna 43,8 zł. W rezultacie część podatników rezygnowało z comiesięcznego potrącenia kwoty wolnej, aby uzyskać wyższy zwrot.

Inna sytuacja zaistniała od początku 2022 roku, w którym kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. zł. Wobec tego przypadające na pracownika odliczenie od podatku (tzw. kwota zmniejszająca podatek) wyniesie 5,1 tys. zł. To powoduje, że comiesięczna kwota pomniejszająca zaliczkę na podatek dochodowy będzie wynosić 425 zł (o ile zostanie złożone PIT-2).

Dodatkowo od początku roku nie ma możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej, w rezultacie łączne obciążenie pensji podatkiem i składką jest wyższe niż wcześniej. Tę różnicę niweluje podwyższona kwota wolna. Więc jeśli nie chcesz pobierać co miesiąc niższej pensji, musisz taki PIT-2 złożyć. Wtedy pracodawca zacznie pomniejszać zaliczki na podatek, choć jednocześnie musisz się liczyć z mniejszym zwrotem podatku po rozliczeniu rocznym za 2022.

Jeśli nie złożysz PIT-2, możesz zobaczyć na swoim koncie nieco mniejsze wynagrodzenie niż zwykle. Oczywiście pieniądze te będziesz mógł odzyskać przy rocznym rozliczeniu, ponieważ Twój zwrot podatku zostanie powiększony o całą, nierozliczoną kwotę wolną. Wobec tego od nas samych zależy czy chcemy otrzymywać pensje takie jak dotychczas, czyli o nic nie pomniejszone, czy po prostu przymkniemy na to oko i będziemy oczekiwali na wyższy zwrot podatku.

Kto nie powinien składać PIT – 2 ?

Ważna informacja dotyczy przede wszystkim osób zatrudnionych na kilka etatów. Z racji tego, że pracownikowi przysługuje jedna kwota wolna, może on złożyć PIT -2 tylko u jednego pracodawcy. Jeśli pracownik jest emerytem również nie powinien składać PIT -2, ponieważ kwota wolna będzie potrącana z jego emerytury. Jeśli jesteś pracownikiem- przedsiębiorcą i kwotę wolną rozliczasz przy wpłacaniu zaliczek na podatek z działalności gospodarczej nie składaj PIT – 2. W innym wypadku będziesz musiał oddać dodatkowe pieniądze fiskusowi przy rozliczeniu rocznym.

Kiedy można złożyć PIT 2 u pracodawcy?

Obecnie PIT ten można złożyć tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku. Z ostatnich wypowiedzi ministerstwa Finansów wynika jednak, że oświadczenie PIT 2 będzie można złożyć w dowolnym momencie. Jeśli ktoś dotąd nie złożył tego wniosku, będzie mógł więc to nadrobić. Od następnego miesiąca zaliczka na podatek odprowadzana od jego wynagrodzenia będzie niższa, a zatem wynagrodzenie netto będzie wyższe.

Polski Ład wraz z wejściem w nowy rok wprowadził wiele nowych przepisów. Rząd zapowiada około 17 mld zł rocznie – więcej pieniędzy w portfelach Polaków.

Czy to możliwe? Jak odnajdujecie się w „nowych realiach„? Jesteście zadowoleni z „nowych pomysłów” rządzących ? Dajcie nam znać w komentarzach !