Politycy będą pracować w służbie cywilnej. Ich pensje wzrosną

Politycy będą pracować w służbie cywilnej. Ich pensje wzrosną źródło zdjęcia: Jacek Szydlowski / Forum

Rząd zrealizuje plan odchudzenie administracji rządowej. Politycy nie zostaną jednak na lodzie. Przejdą do służby cywilnej, gdzie zarobią więcej.

 

Zwolnienia w ministerstwach i w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Staną się faktem. O „dobrej zmianie” w polityce pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Członkowie ministerstw nie stracą na tej reformie, gdyż znajdą posadę w służbie cywilnej, zaś ich zarobki wzrosną.

Politycy zatrudnieni w służbie cywilnej. Zarobki w górę

Rząd zapowiadał odchudzenie resortów i dotrzyma słowa. Zwolnieni z ministerstw politycy znajdą jednak bardziej opłacalne stanowiska w komórkach służby cywilnej. Mowa o kilkudziesięciu osobach z ministerstw i KPRM.

Na przykład w resorcie sprawiedliwości jest dwóch podsekretarzy stanu – Marcin Romanowski i Anna Dalkowska. Tyle samo osób w tej randze jest w resortach klimatu i środowiska, kultury czy spraw wewnętrznych. Najwięcej, bo aż pięciu podsekretarzy stanu, w tym Piotr Patkowski czy Jan Sarnowski, pracuje w Ministerstwie Finansów” – wymienia dziennik.

Plan takiej reformy miał potwierdzić w rozmowie z gazetą Łukasz Schreiber, minister – członek Rady Ministrów, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. Projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu w tym tygodniu.

Eksperci w rozmowie z „DGP” mówią o plusach tej strategii. Rząd będzie mógł pochwalić się, że zmniejszył liczbę osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowej. Jednocześnie tylnymi drzwiami wprowadza się podwyżki dla polityków, dzięki zmianie stanowiska.

Gazeta wylicza, że pensja podsekretarza w ministerstwie wynosi dziś 7900 złotych brutto, dodatek funkcyjny w kwocie 2150 złotych i dodatek za wysługę lat – maksymalnie 1600 złotych. Taki polityk zarabia łącznie ponad 11 tysięcy złotych. W służbie cywilnej pensje będą wyższe – czytamy w gazecie. Do wynagrodzenia dołączą trzynastki i nagrody.

Efekt? Rząd zrealizuje obietnicę odchudzenia administracji rządowej, byli członkowie resortów zarobią swoje, zaś o apolitycznej służbie cywilnej można będzie zapomnieć.

 

Źródło: RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”

 

Komentarze    Brak komentarzy