OGŁOSZENIA

Policjanci spotkali się z seniorami, aby zadbać o ich bezpieczeństwo

W środę (15.11) w Klubie Seniora we Wróblu gołdapscy policjanci zorganizowali i przeprowadzili debatę społeczną pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Bezpieczeństwo osób starszych”.

Celem spotkania było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób starszych oraz przybliżenie uczestnikom funkcjonujących narzędzi kontaktu z Policją – Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Aplikacji Moja Komenda.

Gościem debaty był Wójt Gminy Banie Mazurskie – Łukasz Kuliś. Tematem nadrzędnym spotkania było bezpieczeństwo seniorów. Funkcjonariusze szczegółowo omówili najczęstsze metody stosowane przez oszustów, tj. „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”. Przybliżyli algorytm postępowania cyberprzestępców, którzy wyłudzają pieniądze za pośrednictwem kodu BLIK, na link, czy wiadomość przesłaną przez znajomego na portalu społecznościowym.

Mundurowi apelowali do seniorów, aby byli asertywni i potrafili odmówić „udzielenia pomocy” osobie podającej się za członka rodziny czy urzędnika. Policjanci wzbogacili swoją prelekcję przygotowaną na tę okazję prezentacją multimedialną oraz filmami profilaktycznymi.

Przy okazji spotkania, funkcjonariusze przedstawili uczestnikom spotkania jak wygląda aplikacja „Moja Komenda”. Policjanci pokazali jak z niej korzystać, aby dowiedzieć się, kto jest naszym dzielnicowym oraz w jaki sposób kontaktować się z nimi korzystając z aplikacji. Następnie w sposób szczegółowy omówiono narzędzie kontaktu, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Mundurowi krok po kroku wskazali, w jaki sposób można nanieść odpowiednie zagrożenie w naszej najbliższej okolicy i przedstawili, w jaki sposób zgłoszenie jest weryfikowane. Na zakończenie spotkania, każdy z uczestników debaty wypełnił ankietę, której analiza pozwoli na wypracowanie wniosków oraz przeprowadzić ewaluację przydatną przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych.

Ponadto  policjanci wręczyli seniorom drobne upominki. Seniorzy oraz zaproszeni goście pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę z Policją, oraz aktywność gołdapskich policjantów. Mamy nadzieję, że zorganizowane spotkanie pomoże wypracować nam wspólne metody działania, które wpłyną na wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu gołdapskiego.

KPP Gołdap