OGŁOSZENIA

Policja, strażacy i leśnicy na tropie zaginionego- ćwiczenia „NA TROPIE 2023”

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi zorganizowali i przeprowadzili ćwiczenia. Na potrzebę ich właściwej realizacji został wprowadzony epizod dotyczący zaginięcia mężczyzny. Była to na szeroką skalę prowadzona akcja poszukiwawcza, w której wzięli udział koordynatorzy z KWP w Olsztynie, policjanci Oddziału Prewencji w Olsztynie, leśnicy, strażacy i pogranicznicy.

Ogółem w przedsięwzięciu wzięło udział około kilkudziesięciu uczestników a działania poszukiwawcze kontynuowane były na terenie województwa podlaskiego.

W minioną środę (07.06.2023r.) około godziny 6.00 oficer dyżurny gołdapskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie od mieszkanki Puszkiejm. Kobieta poprosiła o pomoc w odnalezieniu partnera, który po wieczornej kłótni opuścił miejsce zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Jak dodała, mężczyzna zagroził, że targnie się na swoje życie.

Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny natychmiast na miejsce skierował policjantów. Mundurowi potwierdzili informacje o realnym i bezpośrednim zagrożeniu życia mężczyzny i przystąpili do wstępnej penetracji pobliskiego terenu.

Dowodzący podjęli decyzję o zintensyfikowaniu poszukiwań i zadysponowaniu do tego celu dodatkowych sił i środków. W krótkim czasie do działań poszukiwawczych włączyli się funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach wspierani przez psa tropiącego.

Na miejsce skierowano jeden zastęp z KP PSP w Gołdapi oraz trzy zastępy z OPS Pluszkiejmy, OSP Dubeninki wraz z łodzią służbową oraz OSP Żytkiejmy. Ponadto gołdapskich funkcjonariuszy wspierali funkcjonariusze Straży Leśnej i wolontariusze z Mazurskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. Gołdapskich policjantów wspierali także funkcjonariusze OPP w Olsztynie w sile jednej drużyny.

W miejscu prowadzonych działań zorganizowano Mobilne Stanowisko Dowodzenia oraz Centrum Koordynacji Poszukiwań. Kilkudziesięciu uczestników podzielono na zespoły, które pracowały w terenie przy wykorzystaniu specjalnej aplikacji SIRON. Dzięki niej koordynatorzy na bieżąco obserwowali położenie zespołów oraz na bieżąco zbierali informacje o postępach. Zabezpieczenie medyczne zapewnili gołdapscy ratownicy medyczni.

To scenariusz ćwiczeń, które odbyły się w minioną środę na terenie gminy Dubeninki w powiecie gołdapskim. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi wspólnie z funkcjonariuszami innych służb oraz podmiotów poza policyjnych wzięli udział w zorganizowanej akcji poszukiwawczej. Służby miały za zadanie zlokalizowanie zaginionego mężczyzny oraz udzielenie pierwszej pomocy medycznej.

Uczestnicy działań podeszli do ćwiczenia z dużym zaangażowaniem i potraktowali zgłoszenie jak realistyczną interwencję. Była to idealna okazja do doskonalenia swoich umiejętności poszukiwania osób w terenie przy użyciu aplikacji SIRON. Tego typu inicjatywy pozwalają na opanowanie wdrożonych procedur poszukiwawczych, rozwój umiejętności sprawnego dowodzenia i komunikowania się, a także wypracowanie właściwej koordynacji działań.

Po około 2 godzinach penetracji terenu, w pobliżu jeziora Czarne został znaleziony mężczyzna (pozorant, którego organizatorzy rozmieścili w lesie). Jak się okazało, był to znajomy poszukiwanego. Policjanci uzyskali informacje, które wskazywały na to, że zaginiony miał pojechać do miejscowości znajdującej się na pograniczu województwa warmińsko – mazurskiego oraz podlaskiego. Dalsza część poszukiwań odbyła się na terenie powiatu suwalskiego przez tamtejsze służby.

KPP GOŁDAP