Polacy wydają coraz więcej na alkohol. Rekordowy wynik!

Polacy wydają coraz więcej na alkohol. Rekordowy wynik! źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/napoje-alkohol-koktajle-alkoholowy-2578446/

Hity to wina z bąbelkami, dżin i piwa bezalkoholowe. 

Polacy w 2019 roku wydali na alkohol ponad 36,6 mld zł – wynika z najnowszych danych firmy Nielsen. To o 2 mld zł więcej niż rok wcześniej i rekord w historii badań!

Rzeczywista kwota jest jeszcze wyższa, bo dane Nielsena nie uwzględniają konsumpcji alkoholu w restauracjach i na imprezach masowych.

Ulubionym trunkiem Polaków jest piwo. Prawie połowa wydatków na alkohol idzie właśnie na zakup piwa. Jednak jego sprzedaż w ubiegłym roku zwiększyła się tylko o ponad 3 proc.

Rekordy bije piwo bezalkoholowe. Polacy wydali na nie w 2019 roku ponad 820 mln zł – to więcej niż rynek gumy do żucia czy płatków śniadaniowych i niewiele mniej niż cały rynek cukru.

Sprzedaż wódki wynosi dziś 12,3 mld zł rocznie. Polacy coraz częściej sięgają po droższe wódki – premium – niż te tańsze, z segmentu economy.

Najszybciej rosnącą kategorią alkoholową w 2019. roku był dżin, który odnotował aż 26-proc. wzrost sprzedaży.

Bardzo popularne są wina aromatyzowane, czyli z aromatami truskawki, brzoskwini porzeczki. W ostatnich 12 miesiącach ich sprzedaż wzrosła aż o 21 proc. Polacy chętnie kupują też wina musujące np. Prosecco (wzrost o 44 proc.)

Załamała się za to sprzedaż cydruspadła aż o 15 proc., do zaledwie 59 mln zł. Napój z jabłek, który miał być naszym narodowym trunkiem, przegrywa z piwami smakowymi. 

 

Źródło: https://businessinsider.com.pl/

 

 

Komentarze    Brak komentarzy