Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii to święto, które obchodzi się na całym świecie od wielu lat. Zapoczątkowała go niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance działająca od 1995 roku. Nie bez powodu wypada 10 stycznia. Za oknem szybko robi się ciemno, a temperatury są najniższe w całym roku – nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad wysokością rachunków za prąd i gaz.
W związku z obecnymi podwyżkami cen prądu oraz gazu jest to temat bardzo na czasie i pewnie wielu z was zastanawia się co zrobić, aby płacić mniej. Zwłaszcza teraz – w sezonie zimowym.
Podpowiemy wam co możecie zrobić, aby obniżyć rachunki za prąd. To banalnie proste. Przede wszystkim warto wymienić wszystkie żarówki w domu na energooszczędne. Jeśli masz możliwość zamień stare sprzęty na nowe, energooszczędne o wyższej klasie energetycznej – mowa tu zwłaszcza o lodówkach.
Oszczędzanie energii w kuchni, czyli tam, gdzie prądu zużywa się stosunkowo najwięcej:
- Jeżeli podczas gotowania korzystasz z produktów mrożonych odmrażaj je dzień wcześniej. W ten sposób ograniczysz użycie kuchenki.
- Piecz i gotuj kilka produktów jednocześnie – np. ziemniaki i mięso w jednym naczyniu.
- Wybieraj odpowiednie rozmiary garnków, dostosowane do palnika.
- Na 10-15 minut przed końcem pieczenia wyłącz piekarnik – uzyskasz taki sam efekt.
- Nie otwieraj drzwi piekarnika podczas pieczenia, ponieważ będzie on potrzebował więcej energii do utrzymania odpowiedniej temperatury.
- Korzystaj z pokrywek, bo dzięki nim dania gotują się krócej
- Przygotowuj potrawy w ciągu dnia, ograniczysz w ten sposób korzystanie z oświetlenia.
Jak oszczędzić prąd w łazience ?
- Zamiast kąpieli w wannie, bierz szybki prysznic. Ewentualnie zorganizuj sobie kąpiel przy świecach, będzie miło, a zarazem jak oszczędnie !
- Używaj szybkich programów prania – aby zwiększyć efektywność usuwania plam, korzystaj przy tym z dobrej jakości proszków. Włączaj pralkę tylko wtedy, gdy jej bęben jest pełny
- Korzystaj z ogrzewania podłogowego czy ogrzewania tylko wtedy, gdy jest to koniecznie.
- Postaw na energooszczędny bojler.
Wskazówki dotyczące sprzętów elektrycznych, których używamy na co dzień:
- Nie pozostawiaj sprzętu w trybie stand-by – lepiej zainwestować w listwę i każdorazowo ją wyłączać.
- Odłączaj ładowarki telefonów z gniazdek.
- Nie zasypiaj przy włączonym telewizorze.
- Ogranicz liczbę używanych jednocześnie sprzętów – np. komputera i telewizora
- Zmniejszaj poziom jasności ekranu telewizora czy komputera.
- Ustawiaj czas, po którym urządzenie ma się automatycznie wyłączyć.
- Nie oglądaj telewizji podczas prasowania czy odkurzania.
- Pracując na komputerze, korzystaj z trybu energooszczędnego.
- Wyłączaj światło zawsze, gdy wychodzisz z pomieszczenia.
- Korzystaj z punktowego oświetlenia, a nie dużych lamp.
Podstawowym jednak sposobem na to, by obniżyć rachunki za prąd, jest zmiana dostawcy energii. Porównaj koszty, jakie ponosisz, z ofertami innych firm i sprawdź, czy możesz płacić mniej. Albo zmień taryfę, dzięki której prąd będzie tańszy np. w godzinach, w których korzystasz z niego najczęściej.
Mamy nadzieje, że te rady pomogą wam, choć odrobinę obniżyć rachunki za energię elektryczną. Dzisiejszy dzień to dobra okazja do wprowadzenia tych zasad w waszych domach. Pamiętajcie, że oszczędzanie prądu wpływa dobrze nie tylko na wasze portfele, ale również ma duży wpływ na środowisko naturalne.