Podpisano specustawę o ASF. Według ekologów to zgoda na legalne znęcanie się nad zwierzętami

Podpisano specustawę o ASF. Według ekologów to zgoda na legalne znęcanie się nad zwierzętami źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwaną „lex Ardanowski”, która ma ułatwić walkę z afrykańskim pomorem świń między innymi poprzez wybijanie dzików na terenach, na których stwierdzono obecność wirusa.

Ustawa zawiera jednak przepisy, które wzbudziły głośne protesty ekologów. To między innymi karanie więzieniem za utrudnianie polowań. Nawet osoby spacerujące po lesie w czasie polowania będą mogły być uznane za przeszkadzające odstrzałowi i zostać ukarane.

Zakaz utrudniania bądź uniemożliwiania polowań dotyczy nie tylko odstrzałów sanitarnych, ale też wszystkich innych akcji myśliwych. Zgodnie z nowymi regulacjami myśliwi będą mogli prowadzić odstrzał w dzień i w nocy, korzystając z tłumików, które zapobiegną ostrzeżeniu zwierząt przed niebezpieczeństwem. 

Nowe przepisy pozwalają ponadto zaangażować do zabezpieczenia polowań policję, strażaków, czy Straż Graniczną. Dodatkowo powiatowy weterynarz będzie mógł nakazać wójtowi np. zamknięcie dróg, w których zwierzęta mają swoje przejścia, lub ustawienie przeszkód utrudniających czworonogom ucieczkę. 

Zdaniem ekologicznej organizacji WWF nowe przepisy przyniosą wiele szkód środowisku naturalnemu. Co więcej, rzeczniczka WWF twierdzi, że ustawa jest przeciwko dzikiej przyrodzie i nie poprawi jej stanu, a sposób jej procedowania był daleki od dobrego procesu legislacyjnego, w którym słucha się głosu naukowców i społeczeństwa.

 

Źródło: https://www.rmf24.pl/

Komentarze    Brak komentarzy