OGŁOSZENIA

Pieszy „zabłysnął przykładem” po interwencji policjantów

Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy przede wszystkim od dobrej widoczności. Policjanci nieustannie informują o istotnej roli elementów odblaskowych i przypominają, że mają one kluczowe znaczenie w zwiększaniu widoczności pieszych i rowerzystów. A zatem nośmy odblaski, bo widoczny – znaczy bezpieczny!

Zasada „widoczny – znaczy bezpieczny” powinna przyświecać każdemu uczestnikowi ruchu drogowego. Prawo stanowi, że każda osoba poruszająca się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Policjanci nie ustają w swych działaniach i wciąż apelują i przypominają o istotnej roli elementów odblaskowych. Mundurowi wyjaśniają, dlaczego tak ważne jest noszenie odblasków:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem nawet w terenie oświetlonym.

2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu z dużej odległości, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej niż, gdyby pieszy nie miał elementów odblaskowych ! To może uratować mu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne elementy spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

6. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Zaleca się noszenie elementów odblaskowych na wysokości kolna, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców. Wówczas możemy mieć pewność, że są one widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Niestety, nie wszyscy stosują się do tych apeli i za nic mają bezpieczeństwo swoje i innych. W poniedziałek (25.11.2024 r.) około godz. 17:00 na trasie Boćwinka – Okrasin policjanci ruchu drogowego zauważyli idącego poboczem drogi pieszego bez elementów odblaskowych. Mężczyzna był zupełnie niewidoczny dla innych użytkowników drogi, ponieważ ubrany był w ciemną odzież. Pieszy został przez policjantów pouczony. Dodatkowo, mężczyzna otrzymał od funkcjonariuszy kamizelkę odblaskową, dzięki czemu mógł bezpiecznie kontynuować swoją podróż.

Pamiętajmy, że warto nosić odblaski nawet wtedy, gdy nie wymagają tego przepisy – zarówno w dzień, jak i po zmierzchu i nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych, niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa. Bo widoczny – znaczy bezpieczny!

KPP w Gołdapi

Alior Bank
Fotowoltaika
Naprawa Motorów
Ubezpieczenia
Sauna