OGŁOSZENIA

Pieszy ukarany mandatem za brak odblasków

Policja, noc, karetka,

Piesi – to oni jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni na utratę życia lub zdrowia w przypadku zderzenia z samochodem. Policja wielokrotnie przypomina o obowiązku korzystania przez nich z elementów odblaskowych, po zmroku poza terenem zabudowanym.

Przepisy, które weszły w życiu już 8 lat temu, podyktowane były przede wszystkim zwiększeniem bezpieczeństwa samych pieszych. Niestety, niektórzy w dalszym ciągu za nic mają stosowane przez mundurowych apele.

W sobotę (05.11.2022r.) po godzinie 22:00 oficer dyżurny gołdapskiej komendy otrzymał informację od kierowcy jadącego drogą krajową nr 65, że pieszy ubrany na ciemno nie posiada żadnych odblasków, przez co jest zupełnie niewidoczny na drodze.

Zgłaszający w trosce o zdrowie i życie pieszego, jak również bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, poprosił o interwencję policjantów. Na miejsce natychmiast zadysponowano patrol. Funkcjonariusze jadąc krajową „sześćdziesiątką piątką”, na wysokości zjazdu do miejscowości Dzięgiele zauważyli pieszego.

Potwierdzili, że 36-latek nie posiada żadnego elementu odblaskowego i ukarali go mandatem karnym w wysokości 100 złotych. Mundurowi wyposażyli mężczyznę w odblask.

Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku, który można kupić już za kilka złotych i poprawić swoje bezpieczeństwo!

Pamiętajmy, że na drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30-40 metrów.

Dzięki elementom odblaskowym piesi są dostrzegalni już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej. To czas dany zarówno pieszemu jak i kierującemu na odpowiednią reakcję.

Przypominamy, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Natomiast rowerzysta musi wiedzieć, że jego pojazd musi być sprawny oraz wyposażony w odpowiednie oświetlenie z przodu i z tyłu.

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego noś odblaski, świeć przykładem!

 

KPP w Gołdapi.