OGŁOSZENIA

Pies-ratownik to czasem ostatnia nadzieja!

Psy bez wątpienia są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Każdy pies dla swojego właściciela jest w stanie zrobić prawie wszystko, ale istnieje grupa psów, które potrafią naprawdę ciężko pracować, by ocalić to co dla człowieka najcenniejsze – życie.

Wiele akcji ratowniczych nie obędzie się dziś bez pomocy psów ratowniczych. Ich wsparcie w akcjach ratunkowych jest nieocenione, ponieważ dobrze wyszkolone psy potrafią zastąpić pracę wielu ratowników, tym samym zaoszczędzić bardzo cenny czas.

I to właśnie dziś jest ich święto! 

Obecnie pies-ratownik to stosunkowo powszechne i większości znane określenie.  Psy te pomagają nie tylko przy katastrofach, ale również w poszukiwaniu osób zaginionych, np. w lasach czy pod lawinami. 

Ten rodzaj psów pracujących wcale nie ma tak długiej i oficjalnej historii, jak można by sądzić. Pierwsze prace nad tym, aby pies ratownik pomagał człowiekowi, rozpoczęły wraz z I wojną światową. Wówczas szkolono psy, aby wyszukiwały np. rannych na polu bitwy albo docierały z materiałami opatrunkowymi do osób wymagających pomocy. 

Szkolono także psy tropiące, głównie do poszukiwania ukrywających się w lasach czy domach wrogów. Trudno jednak mówić o tym, że był to pies ratownik. Rasa najczęściej wykorzystywana w tym okresie to oczywiście owczarek – głównie niemiecki. Często wykorzystywano również rottweilery czy dobermany, głównie z uwagi na ich posturę. 

Psich ratowników można podzielić na kilka różnych kategorii. Przede wszystkim są to psy pracujące:

  • na wodzie,
  • na lądzie

 

Pies ratownik wodny ma za zadanie przede wszystkim ratować tonących, ale nie tylko. Można też wyróżnić czworonogi, których zadaniem jest np. holowanie łodzi albo innego sprzętu dryfującego po wodzie. Wyróżnia się również zwierzęta, które z łodzi wyszukują topielców. Trudno jednak mówić, że jest to pies ratownik – takie zwierzęta nazywa się poszukiwaczami zwłok.

Z kolei zwierzęta pracujące na lądzie można podzielić na następujące rodzaje:

  • ratownik górski
  • lawinowy – czasami to osobna kategoria od tej powyżej, ale często jest łączona;
  • terenowy;
  • gruzowiskowy;
  • tropiący.
  •  

Zwierzęta te szkolone są do pracy na różnym terenie.

Na przykład psy lawinowe uczone są poszukiwania osób w dużych zaspach śniegu, z kolei pies ratownik górski uczy się poruszać po górach przez cały rok.

Z kolei psy gruzowiskowe pracują, jak mówi nazwa, w gruzach – pozostałościach po budynkach, miejscach, w których wystąpiło trzęsienie ziemi czy katastrofa budowlana.  

Jakie rasy sprawdzą się w roli psów ratowników?

Nie ma żadnego powodu, dla którego pies ratownik musiałby mieć rodowód FCI. Liczą się bowiem przede wszystkim predyspozycje konkretnego czworonoga. Mowa tutaj między innymi o chęci współpracy z człowiekiem.

Aby móc określić psa mianem psa ratowniczego, zwierzę musi przejść bardzo specjalistyczne i drobiazgowe szkolenie wraz ze swoim opiekunem, które przygotuje je do pracy w terenie.

Pies nigdy nie pracuje sam, zawsze współpracuje ze swoim przewodnikiem, dlatego szkolenie obejmuje zarówno psa, jak i jego opiekuna. Przed przyjęciem do ośrodka szkoleniowego, pies oraz jego opiekun przechodzą przez testy kwalifikacyjne.

Psu przygotowującemu się do pracy ratownika trzeba poświęcić średnio 20 godzin tygodniowo. Proces edukacji trwa zazwyczaj do ukończenia około trzeciego roku życia, jednak na tym nie koniec. Po tym okresie pies jest w dalszym ciągu poddawany treningom udoskonalającym, aby nadal pozostawał w dobrej formie. Dzięki temu psy ratownicze rozwijają jeszcze lepszy zmysł węchu oraz umiejętność pracy w ekstremalnych warunkach terenowych i pogodowych.

Poza nabytymi w czasie szkolenia umiejętnościami pies ratownik powinien odznaczać się kilkoma podstawowymi cechami, takimi jak:

  • całkowity brak symptomów agresji wobec człowieka,
  • odwaga,
  • inteligencja.

 

Są też inne istotne cechy, którymi musi wyróżniać się pies ratownik. Rasa w tym przypadku znajduje się na dalszym planie. Istotna jest na przykład sprawność fizyczna.

Pies, który ratuje ludzi, nie może cierpieć na  żadne choroby, które uniemożliwiają mu intensywną pracę fizyczną. Mowa tutaj na przykład o schorzeniach serca, ale przede wszystkim układu ruchu.

Jednak najpopularniejszymi rasami, wybieranymi na psa-ratownika są z pewnością:

  • owczarki
  • retrievery
  • bernardyn. 
  • border collie.

 

Warto wiedzieć, że psy ratownicze najczęściej szkoli się za pomocą metod pozytywnych. Oznacza to, że pracują głównie na pozytywnych wzmocnieniach, zwykle polegających na zabawie po wykonaniu zadania. Do tej używa się sznurków, ringów i szarpaków dla psa – wszystkiego, co jest nagrodą i dodatkowo wzmacnia więź. Bardzo rzadko pracuje się ze smakołykami. Jeśli już, to są one ukryte w specjalnym aporcie, aby przekierować psa na zabawkę.

Dobrze wyszkolony pies ratownik sprawi, że życie wielu przypadkowych ofiar katastrof czy wypadków przedłuży się o kolejne lata.

Fotowoltaika
Rol-Masz
Ubezpieczenia
PK Serwis 2023