Pierwszy pociąg kontenerowy z Chin wjechał do Polski

Pierwszy pociąg kontenerowy z Chin wjechał do Polski źródło zdjęcia:

Do Sławkowa w województwie śląskim dotarł pierwszy pociąg transportowy z Chin. Transport pokonał prawie 9500 km i zajęło mu to 12 dni. 

Pierwszy pociąg kontenerowy szerokim torem wyruszył z chińskiego miasta Xi’an 24 grudnia i przejechał przez Chiny, Kazachstan, Rosję, Ukrainę, aż do Sławkowa. Euroterminal w Sławkowie koło Dąbrowy Górniczej jest najdalej wysuniętym na zachód Europy miejscem, gdzie sięga wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy (rozstaw 1520 mm). Był to pierwszy przewóz tzw. nowym jedwabnym szlakiem z wykorzystaniem linii LHS.

Linia LHS  to najdłuższa na terenie Polski kolejowa linia szerokotorowa i jednocześnie najdalej wysunięta na zachód. Łączy ona kolejowe przejście graniczne polsko-ukraińskie Hrubieszów/Izow ze Śląskiem i liczy prawie 400 km. 

Uruchomienie połączenia z Chin do Sławkowa jest efektem kilkuletniej pracy nad tym projektem przez spółkę PKP LHS, Xian Free Trade Port Construction and Operation Co oraz partnerów z Kazachstanu. Dzięki projektowi, do 2040 r. nasza gospodarka może zyskać nawet 48 mld dolarów.

 

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/terminal-w-slawkowie-przyjmie-pierwszy-pociag-z-chin

Komentarze    Brak komentarzy