OGŁOSZENIA

Piątek trzynastego- najbardziej pechowy dzień w roku!

cat-gb4f3c9439_1920

Dzisiaj przypada piątek trzynastego (13.05), który uważany jest za pechowy dzień w miesiącu. Jedni się go obawiają, a drudzy nie przykładają do tego uwagi.

Jest to przesąd uznawany w wielu krajach m.in. w Polsce, Szwecji, Norwegii, Czechach, Belgii oraz innych. Natomiast w krajach takich jak Hiszpania, Grecja i Rumunia jest to wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek siedemnastego.

Przesąd ten najprawdopodobniej pochodzi od poglądu, że w piątek (13.10.1307 r.) aresztowano oskarżonych templariuszy przez króla Francji Filipa IV. Ostatni wielki mistrz zakonu przed spłonięciem na stosie przeklął króla i papieża Klemensa V, a rok później nastąpiła ich śmierć.

Dopiero na początku XX wieku zaczęto przypisywać pech do tej daty. Przypada ona co najmniej raz, a maksymalnie trzy razy w roku. W 2022 roku pechowy piątek jest tylko raz, następny w styczniu 2023 roku.

Na podstawie tego dnia powstała kultowa seria filmu „Piątek trzynastego”, dla miłośników horrorów. Zachęcamy spędzić ten dzień podczas tego seansu.

Znamy różne przesądy odnośnie pecha są nimi czarny kot przechodzący przez drogę, zbite lusterko przynoszące nieszczęście na 7 lat, przechodzenie pod drabiną, oglądanie panny młodej w sukni przed ślubem, czy wstanie z łóżka lewą nogą. 

To tylko przesąd, życzymy dużo powodzenia na ten dzień!