Piątek trzynastego jest uważany za najbardziej pechowy dzień w roku. Skąd wziął się ten przesąd i jaką ma historię?
Właściwie nikt nie jest w stanie podać jednego powodu, chociaż powstało na ten temat wiele teorii. Obawa przed tym dniem jest bardzo powszechna i wyraża się ją w bardzo wielu krajach (państwa anglojęzyczne, francuskojęzyczne, ale też większość krajów europejskich).
Jedną z teorii jest przeświadczenie, że pechowy charakter piątku 13 jest związany z tragicznym końcem zakonu templariuszy. Jego przywódcy, z mistrzem Jakubem de Molay na czele mieli zostać aresztowani właśnie w piątek 13 października 1307 r. Wszyscy szybko zakończyli życie i właśnie od tamtego czasu piątek 13 miał nieść ludziom same przykre niespodzianki.
Kolejne wytłumaczenie- podobno liczba 12 uznawana jest za doskonałą: właśnie tyle mamy miesięcy w roku, godzin na tarczy zegara lub znaków zodiaku. 13 ma być jej przeciwstawieniem, bo związana jest z nieparzystością czy niedopasowaniem.
Niekiedy piątek 13 wiąże się również z:
- obecnością 13 osób na Ostatniej Wieczerzy, gdzie jedna z nich (Judasz) zdradziła Jezusa;
- trzynastą księgą Apokalipsy, która opisuje wychodzącą z morza bestię;
- trzynastą kartą tarota, która ukazuje śmierć;
- mitologią nordycką i opowiadaniem o uczcie bogów-trzynasty z nich, czyli Loki, przybył nieproszony i spowodował chaos.
Jak wielu ludzi reaguje na piątek trzynastego?
- unikają podróży samolotem w piątek 13 – niektóre linie lotnicze nie mają też rzędu nr 13 w samolotach
- niechętnie rozpoczynają nowe aktywności, przedsięwzięcia lub realizują pomysły, w obawie, że zakończą się niepowodzeniem
- nie kupują nowych rzeczy, bo będą źle służyć.