OGŁOSZENIA

Patrz na drogę- nie w telefon!

Projekt bez tytułu - 2023-02-03T110837.755

W trosce o bezpieczeństwo pieszych, którzy podczas przechodzenia przez jezdnię całą swoją uwagę koncentrują na ekranie telefonu, gołdapscy policjanci przypominają o istotnym zapisie w kodeksie wykroczeń.

Od 1 czerwca 2021 roku weszły w życie przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach. Wprowadzone zmiany sprawiły, że każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak oprócz nowych praw ustawodawca wprowadził także ich obowiązki.

Zmiany objęły niekarane wcześniej wykroczenia osób poruszających się na piechotę. Chodzi o zapis, zgodnie z którym zabrania się:

korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych- w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Z roku na rok na ulicach polskich miast można zauważyć coraz więcej osób wpatrujących się w ekrany smartfonów, które na pamięć przemierzają wyznaczoną sobie trasę. Niejednokrotnie Ci piesi kompletnie nie zwracają uwagi na otoczenie, ruch uliczny i pojawiające się zagrożenia. Obserwowane uzależnienie od urządzeń mobilnych niestety często prowadzi do niebezpiecznych zdarzeń na drodze.

Dlatego przypominamy, że według nowych przepisów pieszy, który wejdzie na przejście, korzystając z urządzenia elektronicznego (które ogranicza mu pole widzenia i obserwację sytuacji wokół niego) może zostać ukarany mandatem w wysokości 300 złotych.

Pamiętajmy, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz dbać o własne bezpieczeństwo! Dlatego apelujemy:

Patrz na drogę! Nie w telefon!

 

KPP Gołdap