Otwarcie przedszkola i oddziałów przedszkolnych w gołdapskich szkołach

Otwarcie przedszkola i oddziałów przedszkolnych w gołdapskich szkołach źródło zdjęcia: Obraz free stock photos from www.picjumbo.com z Pixabay

   Szanowni Państwo, rząd pozwolił na uruchomienie placówek opiekujących się najmłodszymi mieszkańcami – żłobków i przedszkoli. Dotyczy to również oddziałów przedszkolnych przy szkołach. Decyzję podejmuje organ prowadzący, tj gmina dla placówek publicznych, FRRG dla szkół w Boćwince i Galwieciach, zaś placówki niepubliczne w swoim zakresie.

   Po rozpoznaniu potrzeb wiemy, że spośród wychowanków przedszkola i oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez szkoły ok. 20% rodziców może być zainteresowanych powrotem dzieci do placówek. Po zapoznaniu się z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Edukacji Narodowej, dziś w pierwszym dniu roboczym po ich ogłoszeniu, Burmistrz Gołdapi podjął decyzję o przygotowywaniu placówek prowadzonych przez gminę do przyjmowania dzieci. Na tą chwilę placówki nie są gotowe do zapewnienia wymogów wynikających z opublikowanych po południu w czwartek wytycznych.

Decyzją Burmistrza, wszystkie placówki zostaną wyposażone w narzędzia zgodnie z wytycznymi (dozowniki płynów tam, gdzie ich jeszcze nie ma, płyny odkażające, maseczki, itd) ponadto opracowywane są procedury bezpieczeństwa, do których będą musieli stosować się zarówno pracownicy placówek, jak również rodzice.

Najbliższy termin, kiedy placówki będą mogły rozpocząć pracę opiekuńczą wyznaczono na 11 maja (najbliższy poniedziałek). Czy tak rzeczywiście się stanie, będzie zależało od stanu przygotowania placówek. Burmistrz zarządził kolejną odprawę dyrektorów na piątek.

Podstawowe zasady to przyjmowanie w pierwszej kolejności dzieci pracujących rodziców, w szczególności tzw. pracowników pierwszego frontu (pracowników służby zdrowia, żołnierzy, straży). W jednej grupie dzieci nie może być więcej niż 12 osób, w szczególnych przypadkach 14. Dzieci nie mogą przynosić do placówki swoich zabawek, a pluszowe w placówkach muszą zostać usunięte. Nie może być żadnych miękkich powierzchni takich jak fotele czy wykładziny. Należy wprowadzić bezdotykowe mierzenie temperatury ciała, zorganizować pomieszczenie izolacyjne na wypadek zdarzenia. W szatni może przebywać 1 rodzic (przyprowadzający lub odbierający dziecko) na 15mkw powierzchni. To tylko kilka z wymogów, które dyrektorzy muszą spełnić, a organ prowadzący będzie im w tym pomagał.

Do 24 maja dostępny jest zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci, gdzie placówki nie zostały ponownie uruchomione. Mamy też świadomość napiętej sytuacji w niektórych zakładach pracy. Podstawą działania jest jednak odpowiedzialność za mieszkańców, w szczególności wyeliminowanie ryzyka zakażenia dzieci i osób sprawujących nad nimi opiekę w placówkach.

Źródło: UMwG

Komentarze    Brak komentarzy