Ogromne podwyżki dla polityków

Ogromne podwyżki dla polityków źródło zdjęcia:

   Sejm przyjął zmiany w prawie podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie. Pierwszy raz w historii pensję ma otrzymać Pierwsza Dama – niemal 18 tys. zł miesięcznie. Większa ma być także budżetowa subwencja dla partii politycznych. Praca nad projektem odbyła się w ekspresowym tempie.

 

Galeria:

Kliknij na zdjęcie poniżej, aby przeglądać.

Ogromne podwyżki dla polityków

Jeszcze dwa lata temu, po krytyce dotyczącej nagród dla ministrów rządu Beaty Szydło, Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło ustawę, która obniżyła uposażenie posłów i senatorów o 20 procent. – Do polityki nie idzie się dla pieniędzy – mówił wtedy prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Politycy zadbali nie o tylko o podwyżki dla siebie, ale także dla swoich partii. Mają one dostać 50 proc. więcej z budżetu państwa.

Subwencja z budżetu państwa przysługuje partii, która samodzielnie tworząc komitet wyborczy uzyskała w skali kraju co najmniej 3 proc. ważnych głosów w wyborach do Sejmu i partii, która wchodziła w skład koalicji, jeśli komitet koalicyjny uzyskał co najmniej 6 proc. ważnych głosów w skali kraju.

Jeśli zmiany zostaną zatwierdzone przez Senat, największe partie otrzymają nawet 10 mln złotych więcej. PiS dostanie rocznie zamiast 23 milionów – prawie 35. KO zamiast niemal 20 mln – prawie 30 mln zł.

Komentarze    Brak komentarzy