Od jutra wracają obowiązkowe szczepienia dla dzieci

Od jutra wracają obowiązkowe szczepienia dla dzieci źródło zdjęcia: Obraz medialna z Pixabay

   Od 18 kwietnia wznawiamy obowiązkowe szczepienia – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Chodzi m.in. o szczepienie dzieci po porodzie.

   Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych – oświadczył rzecznik resortu zdrowia.

Mówimy o zaleceniu powrotu do szczepień dzieci po porodzie, dzieci do 24. miesiąca życia i wszystkich osób, u których choroby wskazują na konieczność zaszczepienia – podkreślił

Dodatkowo zalecamy, żeby szczepić przeciwko pneumokokom i przeciwko grypie. To jest bardzo ważna rzecz, bo dużo chorób płuc, to nie tylko choroby płuc po COVID-19, ale również po grypie. Jeżeli zaszczepimy się przeciwko grypie, może to nas uchronić przed powikłaniami w zakresie chorób płuc – zauważył Andrusiewicz.

 

 

Które szczepienia zostaną wznowione?

   Z komunikatu Ministerstwa Zdrowia i GIS wynika, że wznowione mają być w szczególności: szczepienia na oddziałach noworodkowych; szczepienia obowiązkowe, które powinny być wykonane do 24. miesiąca życia oraz szczepienia z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne.

Wznowione mają być też szczepienia poekspozycyjne przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku. Realizowane mają być też inne szczepienia ochronne, których konieczność podania lub dokończenie wynika z charakterystyki produktu leczniczego.

 

Zasady bezpieczeństwa podczas szczepień

   Zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w czasie szczepienia w okresie pandemii koronawirusa SARC-CoV-2 obejmują m.in. stosowanie ogólnie zalecanych środków ochrony na terenie placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli m.in. używanie przez personel maseczek na usta i nos oraz rękawiczek jednorazowych.

Resort wyjaśnia też, że szczepienia należy wykonywać w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji.

Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób.

 

Kiedy dziecko może zostać zaszczepione? Kiedy odroczyć szczepienia?

   Ministerstwo wskazuje, że należy odroczyć szczepienia, jeżeli w domu znajduje się osoba: z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, poddana kwarantannie lub poddana izolacji w warunkach domowych.

Szczepienie można przeprowadzić, gdy zarówno dziecko, jak i rodzic lub opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji typu gorączka, kaszel, duszność czy biegunka, które mogłyby wskazywać na COVID-19.

 

 

źródło: PAP

 

Komentarze    Brak komentarzy