29 maja uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi wraz z opiekunami wyruszyli do urokliwego miasta Cattolica położonego na wybrzeżu Adriatyku w środkowej części słonecznej Italii.
Wyjazd został zrealizowany w ramach akredytacji projektu na rzecz mobilności uczniów w sektorze Edukacja szkolna współfinansowanego przez Unię Europejską programy Erasmus+.
Głównymi celem przedsięwzięcia było doskonalenie kompetencji językowych, zwiększenie świadomości międzykulturowej, wyrównanie szans edukacyjnych uczniów, a także rozwijanie kompetencji zawodowych, kulturowych i językowych nauczycieli.
Uczniowie doskonalili umiejętność porozumiewania się w języku angielskim.
Poznali podstawy języka włoskiego. Mieli również możliwość zdobycia wiedzy o historii, oświacie i tradycjach Włoch.
Po przybyciu na miejsce zostali zakwaterowani w hotelu Jupiter usytuowanym 150 m od piaszczystej plaży, a następnie wybraliśmy się na spacer po mieście. Podziwiali pięknie utrzymane promenady, fontanny oraz śródziemnomorską roślinność.
Kolejne dni obfitowały w szereg atrakcyjnych zdarzeń. Jednym z nich były wizyty we włoskiej szkole – Instituto Paritario Michelangelo w Rimini. Uczniowie zadawali pytania dotyczące ich nauki, zainteresowań, sposobów spędzania wolnego czasu. Uczestniczyli z zabawach integracyjnych. Rozmawiali śpiewali, a nawet tańczyli przy rytmach polskich i włoskich szlagierów.
Niezwykłą atrakcją były również wycieczki. W Montegridolfo podziwiali architekturę średniowiecznego zamku.
Niezapomniane było również zwiedzanie Wenecji. Mogli osobiście się przekonać, dlaczego to miasto jest uznawane za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa kultury. Z zapartym tchem patrzyli na Plac i Bazylikę św. Marka, Most Westchnień, kolorowe targowisko Rialta, gondole majestatycznie pływające po największym weneckim kanale. W Loreto odwiedzili Papieskie Sanktuarium Santa Casa oraz Cmentarz Wojenny, który jest jedną spośród czterech polskich nekropolii na ziemi włoskiej.
Znajduje się tam 1112 grobów polskich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego z okresu II wojny światowej.
Kolejnym pięknym miejscem, które mogl zwiedzić, było San Marino – jedno z najmniejszych państw Europy stanowiące enklawę na terytorium Włoch. Z wierzchołka góry Monte Titano podziwiali malowniczą panoramę okolicy. W Rimini czekało na uczniów kolejne zadanie dotyczące umiejętności czytania mapy i orientacji w terenie. Grupy musiały znaleźć w mieście pięć najważniejszych zabytków: Łuk Augusta, amfiteatr, pomnik Juliusza Cezara, starożytny most rzymski oraz Piazza Cavour.
Ostatnie zabytkowe miejsce, które mieli przyjemność zwiedzić, to Castello di Gradara. O tej średniowiecznej fortecy krąży wiele legend. Znana jest również prawdziwa historia miłości pierwszych właścicieli zamku, która stała się inspiracją dla pisarzy, poetów i malarzy.
Ciekawych i rozwijających zajęć nie zabrakło również w mieście, w którym mieszkaliśmy. Jedno przedpołudnie uczniowie spędzili na targu. Podzieleni na zespoły musieli znaleźć na straganach owoce, a następnie zapoznać się z ich angielską i włoską nazwą. Swoje zdolności plastyczne można było pokazać w czasie malowania kamieni, a umiejętności komunikacyjne przydały się w rywalizacji o zwycięstwo w konkursie polegającym na wymianie długopisów na inne przedmioty należące do przypadkowo spotkanych przechodniów.
W drodze powrotnej do Gołdapi czekała na nich jeszcze jedna niespodzianka – podziwianie górskiego krajobrazu Alp.
Do domów uczniowie wrócili z ogromnym bagażem nowych wrażeń, niezapomnianych atrakcji i pięknych wspomnień.
Ten wyjazd z pewnością był dla dzieci wyjątkowym przeżyciem.