OGŁOSZENIA

Nie żyje najstarszy Polak. Stanisław Kowalski za kilka dni skończyłby 112 lat !

15

Nie żyje najstarszy Polak, Stanisław Kowalski, który już za tydzień skończyłby 112 lat.

Smutną informację o jego śmierci przekazała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska:

„Po prostu nie mogę uwierzyć. Uwielbialiśmy się wzajemnie. Bo nie można było Go nie uwielbiać… Pan Stanisław Kowalski odszedł kilka dni przed swoimi 112 urodzinami” – napisała we wtorek wieczorem prezydent Świdnicy.

Dodatkowo Pani Prezydent opublikowała na swoim Facebooku kilka zdjęć z Panem Stanisławem Kowalskim.

Kim był najstarszy człowiek w Polsce?

Pan Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku w Rogówku w województwie świętokrzyskim gdzie mieszkał do końca lat 30. Na Dolnym Śląsku mieszkał od 1952 roku, prowadził w tym czasie niewielkie gospodarstwo rolne, pracował również jako dróżnik na kolei. W pózniejszym wieku Pan Stanisław uczestniczył z powodzeniem w różnych zawodach sportowych udowadniając, że wiek nie jest przeszkodą w uzyskiwaniu dobrych wyników i bicia kolejnych rekordów.

10 maja 2014 roku Stanisław Kowalski na stadionie wrocławskiej AWF ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi „za propagowanie i upowszechnianie sportu oraz zdrowego trybu życia”.

Prywatnie Stanisław Kowalski był ojcem czwórki dzieci i dziadkiem dziesięciorga wnucząt, pradziadkiem czternaściorga prawnucząt oraz prapradziadkiem dwójki praprawnucząt.

Najstarszym mężczyzną w Europie stał się w styczniu 2022 roku, po śmierci Saturnino de la Fuente Garcii.

Kto teraz został najstarszym mężczyzną w Polsce i Europie? 

Po śmierci Stanisława Kowalskiego miano najstarszego żyjącego mężczyzny nosić będzie Marian Wojewódzki, który urodził się 16 września 1912 roku.
Najstarszą Polką jest zaś Tekla Juniewicz, urodzona, 10 czerwca 1906 roku.