OGŁOSZENIA

Nieudane próby wyłudzenia ” na wnuczka” !

policja, radiowóz, kogut, sygnały

W poniedziałek (04.07.2022r.) po południu na terenie powiatu gołdapskiego odnotowano dwie telefoniczne próby oszustwa metodą „na wnuczka”. Do przestępstwa nie doszło, ponieważ osoby najbliższe w odpowiedni sposób zareagowały i poinformowały Policję.

Jak ustalili policjanci, przestępcy w obu przypadkach podawali się za bliskie osoby.

W pierwszym przypadku 80-letnia kobieta otrzymała telefon od „wnuczki”, która powiedziała, że miała wypadek drogowy i potrzebuje 80 tysięcy złotych, aby umorzyć sprawę. Seniorka nie miała takiej sumy pieniędzy, więc udała się do sąsiadki z prośbą o pożyczkę. Czujna kobieta wysłuchała osobę starszą i uświadomiła ją, że jest ofiarą próby wyłudzenia oszczędności. Natychmiast poinformowała o tym fakcie funkcjonariuszy policji.

Godzinę później oficer dyżurny gołdapskiej komendy otrzymał kolejne zgłoszenie dotyczące próby wyłudzenia. Osoby postronne przez otwarte okno usłyszały rozmowę telefoniczną starszej kobiety z oszustem i natychmiast poinformowały o tym fakcie córkę seniorki. Kobieta rozmawiała z nieznajomym, który przekonywał, że jej „wnuczka” spowodowała wypadek i potrzebuje pomocy finansowej. Córka niezwłocznie zawiadomiła o tym procederze Policję.

W obu przypadkach dzięki szybkiej reakcji najbliższych osób udało się uniknąć próby wyłudzenia dużej sumy pieniędzy. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc głównie na telefony stacjonarne wyłudzają pieniądze. Pod żadnym pozorem nie przekazujmy swoich oszczędności osobie obcej!

W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie środków pieniężnych należy natychmiast skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który miał znaleźć się w trudnej sytuacji lub z innym członkami rodziny. W każdej sytuacji należy niezwłocznie dzwonić pod numer alarmowy 112.

Przy tego typu przestępstwach istotną rolę odgrywa profilaktyka, dlatego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi systematycznie prowadzą spotkania profilaktyczno – edukacyjne z osobami starszymi, a także rozmawiają z pracownikami placówek bankowych na terenie całego powiatu. Mundurowi tłumaczą jak należy zachować się w takich oraz podobnych sytuacjach.

Policja zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców o uświadamianie seniorów ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa na temat grożących im niebezpieczeństw. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystywać ich ufność i życzliwość. Wiedza na temat metod działania przestępców pozwoli im uniknąć stania się ofiarą przestępstwa.

Pamiętaj! Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nie dzwoni z takimi żądaniami! Zawsze w takiej sytuacji powiadom Policję dzwoniąc pod numer alarmowy!