Niepełnoletni uczniowie nie będą mogli sami odebrać świadectw i legitymacji szkolnych.

Niepełnoletni uczniowie nie będą mogli sami odebrać świadectw i legitymacji szkolnych. źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Wszedł w życie nowy przepis Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dopóki uczeń nie ukończy 18 lat, rodzic będzie musiał pojawić się w szkole, by odebrać legitymację, świadectwo ukończenia szkoły i inne dokumenty.

Nowe rozporządzenie obowiązuje od 6 września. Od teraz wszystko ma odbywać się za pośrednictwem rodziców. Żeby je uzyskać, rodzice będą musieli pojawiać się w szkołach osobiście, a odbiór ma być poświadczony ich podpisem. Ciężko sobie wyobrazić, że rodzice uczniów liceum będą pojawiać się na zakończeniu roku szkolnego razem z uczniami, żeby odebrać świadectwo. Rozporządzenie krytykują nie tylko rodzice, na których spadną dodatkowe obowiązki, ale także dyrektorzy i pracownicy szkół.

– Nasi uczniowie to nastolatki. Nie będą mogli dostać szkolnych legitymacji, potrzebny jest rodzic. To absurdalny przepis, po co mamy ciągnąć rodziców do szkoły? – pyta dyrektor jednego z warszawskich techników.

-Nowy przepis jest niepotrzebny. Wydawanie legitymacji szkolnych za podpisem rodziców jest kompletnie bez sensu. Przecież dzieci jeżdżą z legitymacjami komunikacją publiczną i nic się nie dzieje. Teraz nie będą mogły przynieść nowych legitymacji ze szkoły do domu. A my mamy angażować rodziców, pracujących ludzi, żeby przyszli do szkoły i złożyli podpis. To kłopotliwe dla rodziców i szkoły. Pokazuje brak zaufania do uczniów i do szkół. – mówi Marek Pleśniar z zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

 

Źródło:http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25166894,nowy-przepis-men-po-odbior-szkolnych-legitymacji-i-swiadectw.html?disableRedirects=true

Komentarze    Brak komentarzy