OGŁOSZENIA

„Nie używamy sił dodatkowych, bo uważamy, że radzimy sobie z odśnieżaniem”

droga, zima, ślisko, śnieg, krajobraz, jazda (1)

W piątek 28 stycznia 2022 roku odbyła się XLVII sesja Rady Powiatu w Gołdapi V kadencji.

W harmonogramie porządków obrad było podjęcie uchwały rady powiatu w sprawie podjęcia przez radę powiatu w Gołdapi uchwały zobowiązującej zarząd powiatu gołdapskiego do wprowadzenia w budżecie powiatu na rok 2022 zmiany pozwalającej na wykonanie kompleksowego remontu dróg powiatowych nr 1764N Banie Mazurskie – Ziemiany – Rogale, 1815N Gołdap – Kośmidry – Skocze- Juchnajcie – Rogale oraz pozyskania środków zewnętrznych na realizację wyżej wymienionego zadania.

Wszystko za sprawą petycji wystosowanej przez Związek Chrześcijańskich Rodzin.

13 października 2021 Rada Powiatu w Gołdapi przyjęła uchwałę, w której uznaje petycję ZChR za zasadną, ale uznała też, że w budżecie tego samorządu na rok 2022 nie ma środków na kompleksowy remont tych dróg. W efekcie ZChR zaproponował w swojej kolejnej petycji zabezpieczenie środków na postulowany remont, aby nie stracić dofinansowania rządowego.

W trakcie sesji zdecydował się przemówić Rzecznik Prasowy ZChR Paweł Czyż, który prócz tematu remontu dróg, poruszył temat obecnej, zimowej sytuacji na drogach powiatowych.

Paweł Czyż stwierdził, że zimowe utrzymanie dróg na drodze powiatowej Banie Mazurskie – Ziemiany – Rogale, 1815N Gołdap – Kośmidry – Skocze- Juchnajcie – Rogale NIE ISTNIEJE.

Tuż po wypowiedzi mężczyzny głos zabrała Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Pani Sylwia Wrzesień-Kisielewska, która wyraziła sprzeciw wobec słów przedmówcy.

W następstwie poinformowała, że Zarząd Dróg Powiatowych ma 280 km dróg, o które zobligowany jest zadbać.

Według Dyrektor Sylwii Wrzesień-Kisielewskiej drogi utrzymywane są w należytych standardach, w związku z czym są przejezdne ZAWSZE. Zaprzecza jakoby ktokolwiek kiedykolwiek miał problemy z dojazdem lub powrotem do pracy.

W kontynuacji słyszymy od Pani dyrektor, że zarząd posiada kilka jednostek sprzętowych, jednakże na jedną gminę wyjeżdża jeden sprzęt, ponieważ nie ma konieczności i potrzeby, aby wyjechało więcej sprzętu.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych jasno podkreśliła, że w akcji zimowego porządkowania dróg nie używa żadnych sił dodatkowych, gdyż uważa, że zarząd radzi sobie z odśnieżaniem.

Dzisiaj jeden z czytelników napisał do nas, aby poruszyć temat właśnie ww. dróg powiatowych.

Czytamy:

„Kto zajmuje się odśnieżaniem dróg powiatowych – chodzi mi o drogę Dzięgiele -Żelazki ?… Stan drogi jest w stanie opłakanym niedawno tir tutaj ugrzązł. Wczoraj jechałam 2 razy i utknęłam w zaspie. Raz już prawie byłabym w rowie. Sołtys cały czas dzwoni zgłaszać, to go z kwitkiem odsyłają lub mówią że przyjadą,a tego nie robią.

Ludzie jeżdżą z własnymi łopatami żeby do pracy dojechać to jest przykre ponieważ wielu ludzi wyjeżdżą normalnie za 10 piąta do pracy, a w takich sytuacjach muszą wyjechać zdecydowanie wcześniej, żeby odśnieżyć sobie drogę.

Odkąd pamiętam zawsze ta droga była odśnieżana od wielkiego dzwonu…”