OGŁOSZENIA

Nie przechodźmy obojętnie obok osób narażonych na wychłodzenie

Kiedy na dworze panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu.

Jeśli widzimy osobę bezdomną, nieporadną życiowo, potrzebującą pomocy-nie wahajmy się i zadzwońmy na numer alarmowy 112 lub skorzystajmy z narzędzia kontaktu z policją-Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W aplikacji znajdziemy zakładkę „Osoba bezdomna potrzebująca pomocy”.

Tam możemy wskazać na mapie miejsce przebywania osób bezdomnych. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane przez gołdapskich funkcjonariuszy.

Pamiętajmy, że nasze zainteresowanie może przyczynić się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Być może ten jeden telefon uratuje czyjeś życie.

Aby przeciwdziałać przypadkom wychłodzeń i zamarznięć mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi podejmują działania, które mają na celu dotarcie do osób potrzebujących pomocy. Policjanci wspierani przez funkcjonariuszy innych służb sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych wymagających pomocy i udzielają im pomocy oraz informacji o miejscach zapewniających schronienie.

Do końca okresu zimowego mundurowi będą przeprowadzać systematyczne kontrole ogródków działkowych, pustostanów, klatek schodowych i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. W przypadku ujawnienia osoby narażonej na wychłodzenie, policjanci podejmują szereg działań ściśle współpracując z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i dążą do tego, aby pomóc jej w znalezieniu schronienia.

Od 1 listopada 2022r. do 31 marca 2023r. w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego została uruchomiona infolinia dla osób bezdomnych. Infolinia jest bezpłatna i działa całodobowo pod numerem 800 165 320. Osoby dzwoniące uzyskają informację o schroniskach, noclegowniach czy punktach nieodpłatnej pomocy prawnej.

(md/tj)