Nie tylko piraci drogowi łamią przepisy ruchu. Nawet najlepszym kierowcom zdarza się czasem je złamać. Kierowca, który nie przestrzega przepisów musi wziąć pod uwagę ryzyko ,, nałożenia ” na niego mandatu oraz punktów karnych. W wielu przypadkach może skończyć się nawet odebraniem prawa jazdy.
Jak wiadomo zdobyte przez kierowcę punkty karne nie zostają z nim na zawsze.
17 września 2022 wszedł w życie zaostrzony taryfikator punktów karnych. Od 17 września punkty karne będą kasowały się automatycznie co dwa lata, a nie jak do tej pory co rok.
Jednak nie wszyscy wiedzą, iż termin przedawnienia punktów będzie liczony nie od momentu uprawomocnienia się kary czy popełnienia wykroczenia, a dopiero od opłacenia mandatu.
Podsumowując, dopóki kierowca nie zapłaci grzywny, punkty karne nie zostaną usunięte z jego konta.
Oczywiście kierowca może opłacić grzywnę bezzwłocznie, chociażby poprzez terminal jeszcze w czasie kontroli drogowej, bądź w placówce pocztowej. Problem pojawia się w przypadku mandatu z fotoradaru czy sprawy sądowej. Wtedy na rozstrzygnięcie musimy czekać nawet miesiącami. Tym samym wydłuży się również oczekiwanie na rozpoczęcie biegu przedawnienia punktów karnych…
Kolejna zmiana dotyczy ilości przypisywanych punktów.
Do tej pory przypisywane były w zakresie od 0 do 10, od 17 września punkty będą przypisywane w zakresie od 1 do 15.
Co w przypadku, gdy przekroczysz limit punktów karnych?
Jeśli masz prawo jazdy ponad rok i masz na koncie więcej niż 24 punkty karne – dostaniesz od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczysz egzaminu lub badań, starosta cofnie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Jeśli masz je krócej niż rok i masz na koncie więcej niż 20 punktów karnych – starosta od razu cofnie wszystkie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.