Nawet 500 złotych kary dla grzybiarzy

Nawet 500 złotych kary dla grzybiarzy źródło zdjęcia: Image by Thanks for your Like • donations welcome from Pixabay

Czego nie wolno robić w lesie? Sezon dla miłośników grzybów rozpoczął się, co nie uprawnia grzybiarzy do bezkarnego zbierania grzybów.

 

W lasach niebawem pojawią się grzybiarze, którym stale przyglądają się Lasy państwowe. „Rzeczpospolita” przypomina, za co dokładnie można otrzymać mandat w lesie.

Kary sięgają nawet 500 złotych. Co na ten temat mówi prawo?

W dzienniku czytamy, że po grzyby nie wszędzie można się udać. W lasach obowiązuje zakaz wstępu np. do miejsc z uszkodzonym drzewostanem. Nie można także wchodzić tam, gdzie obowiązuje zagrożenie pożarowe i gdzie wykonywane są prace związane z wycinką lasów. Mandat może sięgać nawet 500 złotych, choć zwykle nieuprawnione wejście do lasu kończy się naganą.

W ustawie o lasach rozpisano katalog zakazów obowiązujących w lesie. W art. 30 aktu czytamy, iż zabrania się zanieczyszczania gleby, zaśmiecania,  rozkopywania gruntu, niszczenia grzybów oraz grzybni, niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin, niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic.

„Rzeczpospolita” przypomina także o zakazie wjazdu samochodami do lasów. Lasy Państwowe w rozmowie z dziennikiem przypominają, że kierowcy mają do dyspozycji łącznie ponad 4 tysiące parkingów. Pozostawienie auta w miejscu niedozwolonym może utrudnić leśnikom czy służbom ratunkowym wjazd do lasu.

 

 

 

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze    Brak komentarzy