OGŁOSZENIA

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”- wyjątkowe spotkanie w SP2

Uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi zrealizowali kolejne zadanie projektu edukacyjnego „Każdy inny, wszyscy równi”. Projekt rozwija empatię wobec osób niepełnosprawnych. Dzieci wzięły udział w wyjątkowej lekcji tolerancji z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych.

Uczniowie obejrzeli film „N jak niewidomy” oraz wysłuchali fragmentów książki Barbary Gawryluk „Rollek pies przewodnik”. Dowiedzieli się z nich wielu ciekawych informacji, które pomogą im w razie kontaktu z osobą niewidomą.

Dzieci próbowały nieco wczuć się w rolę osoby z dysfunkcją wzroku. Były zabawy z zawiązanymi oczami oraz zagadki dotykowe. Miały za zadanie odczytać wypukłe litery i wyrazy oraz wybrać dwie tekturki z taką samą fakturą. Podczas zabawy w czarodziejski worek starały się rozpoznać przedmiot tylko za pomocą dotyku. W specjalnie przygotowanych okularach, które upośledzały widzenie, pokonywały tor przeszkód. We wszystkich wymienionych aktywnościach uczniowie chętnie uczestniczyli.

Najwięcej jednak emocji przyniosło spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Klasę odwiedziła Pani Bogusia i Labik – jej pies przewodnik. Dzieci dowiedziały się u źródła, jak wygląda codzienność osoby z niepełnosprawnością wzroku. Jak radzi sobie w różnych sytuacjach i co sprawia jej trudność. Na czym polega praca jej czworonożnego przewodnika. Przekonały się, że mimo dysfunkcji pani Bogusia realizuje swoje pasje, spełnia się zawodowo i rodzinnie.

Obcowanie, choć krótkie, z tak wyjątkową, a przy tym sympatyczną i ciepłą osobą na pewno uwrażliwiło uczniów na potrzeby innych, wzbudziło empatię. Ponieważ tak naprawdę:

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dobrze widzi się tylko sercem.” Antoine de Saint – Exupery .

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie, które na długo zostanie w naszej pamięci.

Anna Bocian, Teresa Augustynowicz