OGŁOSZENIA

Muzea, Manufaktura Czekolady i trampoliny- dzieci z SP5 odwiedziły Warszawę!

8-9 maja 2023 r. chętni uczniowie z klas: 5a, 5b, 8a i 8b Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Warszawy.

Pierwszym punktem była „Manufaktura Czekolady”, w której były pyszne czekoladowe warsztaty połączone z prezentacją „Od ziarenka do tabliczki”. Nasi uczestnicy otrzymali własnoręcznie zaprojektowaną tabliczkę prawdziwej czekolady, dyplom czeladnika oraz ziarno kakaowca.

Osłodzeni pitną czekoladą pojechaliśmy do historycznego Muzeum POLIN, ukazującego 1000 lat dziejów polskich Żydów. Na miejscu pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o kulturze żydowskiej. Poznaliśmy charakterystyczne dla niej przedmioty, tradycję i symbole. Zobaczyliśmy, jak wyglądały: synagoga, karczma oraz dom żydowski.

Następnie odwiedziliśmy Muzeum Selfie, czyli ogromną przestrzeń kreatywno-edukacyjną pełną pokoi i zakamarków do robienia sobie zdjęć. Obsługa wyjaśniła nam zasady robienia zdjęć w poszczególnych pokojach. Mieliśmy niezłą zabawę, szczególnie przy ekspozycjach, które wykorzystują różne złudzenia optyczne. Tak minął nam pierwszy dzień.

Po przespanej nocy w hotelu „Livia” ruszyliśmy na trampoliny do hangaru 646. Trampoliny, tyrolki, zjeżdżalnie, tory przeszkód, ścianki wspinaczkowe, poduchy powietrzne to jest to, co nasi uczniowie lubią najbardziej. Po instrukcji trenerek jak należy zachować się bezpiecznie, było skakanie, zjeżdżanie, przeskakiwanie i na szczęście nikt nie ucierpiał.

Kolejnym punktem było jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce – Muzeum Narodowe. Nasze oczy cieszyły eksponaty malarstwa, rzeźb i rzemiosła ze wszystkich epok, od antyku do współczesności.

Ostatnim etapem zwiedzania było Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. To barokowy pałac, rezydencja króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. Słoneczna pogoda sprzyjała nam w odkrywaniu piękna ogrodów pałacowych.

Wycieczka szkolna bez McDonald’s? No oczywiście, w drodze powrotnej do Gołdapi koniecznie trzeba było zaliczyć tę gastronomiczną atrakcję.

Dziękujemy Pani Ewie Gwiazdowskiej za organizację i prawidłowy przebieg bardzo atrakcyjnej wycieczki oraz Panu Robertowi Skibie, kierowcy firmy F.H.U. JUNIOR Michał Dutkowski, za bezpieczny transport.

Nauczyciele: Marta Dębowska, Bożena Gojlik i Agnieszka Tomaszewska-Skoczeń

Sauna
Beauty Space
Rol-Masz
PK Serwis 2023
Eko-pal
Proniek