OGŁOSZENIA

Mruczą, ponoć mają 7 żyć, spadają na cztery łapy, a dziś… świętują !

nnnnnnnnnn

Koty są wyjątkowe i każdy, kto dzieli z nimi życie wie o tym doskonale. Mimo że dzień kota wypada tylko raz w roku, miłośnicy tych zwierząt wiedzą, że kocie święto trwa codziennie! Futrzani przyjaciele każdego dnia domagają się od nas smakołyków i pieszczot.

Jednakże ta ważna osobistość właśnie dzisiaj oficjalnie obchodzi swój dzień!

Te uwielbiane na całym świecie zwierzęta zostały udomowione ponad 4 tysiące lat temu. Starożytni Egipcjanie uznawali je za święte, a ich wizerunki wykorzystywali w licznych malowidłach. Tradycja jest kultywowana: dziś zdjęcia i nagrania kotów dominują wśród internetowych memów.

Obecnie to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, które, wbrew obiegowej opinii, potrafią nawiązać z opiekunem naprawdę głęboką więź. 

Co ważne oprócz pięknego wyglądu mają wielki wpływ na nasze zdrowie. 

Badania potwierdzają, że u właścicieli kotów występuje o 20 proc. mniejsze ryzyko udaru i zawału serca. Mruczenie kota działa kojąco i redukuje stres. Nic więc dziwnego, że Polacy chętnie przyjmują mruczki pod swoje dachy.

Z okazji Światowego Dnia Kota mamy dla was jeszcze kilka ciekawostek dotyczących tych niezwykłych zwierząt.

 • Każdy koci nos jest inny. Można porównać go do linii papilarnych u ludzi. Każdy z nich jest unikalny i daje inny odcisk.
 • Przeciętny kot przesypia 2/3 swojego życia.
 • Kocie serce bije prawie dwukrotnie szybciej niż ludzkie (w ciągu minuty od 110 do 160 razy).
 • Pocą się przez poduszki łapek oraz nie rozpoznają słodkiego smaku.
 • Większość kotów potrafi skakać na wysokość siedmiokrotnej długości swojego ciała– nasze domowe tygrysy, mimo że przesypiają znaczną część swojego życia charakteryzują się nadzwyczaj silnymi mięśniami ud; kot w dobrej kondycji ma obwód uda mniej więcej taki sam jak obwód pasa.
 • Gdzie zmieści się głowa tam „wejdzie” cały kot ten fakt wynika z tego, że koty niemalże nie posiadają obojczyka-kość ta jest silnie zredukowana.
 • To dalekowidze- z bliska widzą gorzej niż z odległości 2-5 m jednak mimo panującej opinii koty nie widzą w całkowitej ciemności
 • Ma aż 32 mięśnie kontrolujące ruchy ucha zewnętrznego -dla porównania, ludzie mają ich zaledwie sześć.
 • Posiadają organ Jacobsona (niewielkich rozmiarów narzędzie, dzięki któremu koty mogą dosłownie posmakować zapach)
 • Wibrysy służą głównie w orientacji w terenie – oznacza to, że za ich pomocą Twój czworonożny przyjaciel potrafi między innymi ocenić odległość, co pomaga na przykład przygotować się do skoku, a także poprawia jego orientację w ciemnościach. 
 • Kod genetyczny DNA kotów i tygrysów jest zbieżny aż w  95,6%– to dlatego podzielają one również wiele podobnych zachowań, takich jak znakowanie zapachem, czy śledzenie ofiar.
 • Koty wydają ponad 100 różnych dźwięków, podczas gdy psy mogą wydawać około 10.
 • Przewidują trzęsienie ziemi nawet 15 minut przed wystąpieniem odczuwalnych dla człowieka wstrząsów to wszystko dzięki ich czułości na wibracje. 
 • Koci język ma na swojej powierzchni charakterystyczne haczyki, zwane brodawkami, które pomagają w różnych codziennych czynnościach- takich jak rozdrabnianie karmy oraz mycie się. Brodawki są zakrzywione i mają małe kolce z białka, a konkretnie z kreatyny. Ich twardość porównywana jest do paznokci.

 

Warto zaznaczyć, że każdy mruczek jest inny, zarówno z charakteru jak i wyglądu. Niestety w schroniskach te szare, czarne czy zwykłe łaciate na dom czekają najdłużej. Liczba w schroniskach czy organizacjach pomagającym tym zwierzętom jest ogromna i stale rośnie.

W tym dniu organizacje pomagające zwierzętom szczególnie zachęcają do pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kotom oraz do adopcji tych wspaniałych zwierząt.

Udanego świętowania Światowego Dnia Kota!