OGŁOSZENIA

Kreatywne spotkania -Anneliese Konrat-Staschus, Programowanie i Epoka Kanta w Bibliotece

Wizyta w Środowiskowym Domu Samopomocy „Słoneczny Dom”

Pracownicy Biblioteki Publicznej w Gołdapi wraz  z zaproszonym gościem Ewą Bakotą przeprowadzili spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi. Podczas lekcji muzealnej przybliżyliśmy słuchaczom postać Anneliese Konrat-Staschus. Gołdapiankę urodzoną w 1926 roku, która w wieku 18 lat uciekła do Berlina, gdzie rozpoczęła światową karierę jako artystka tekstylna. Pomimo międzynarodowych sukcesów Gołdap zawsze pozostała bliska jej sercu.
 Jej prace były prezentowane w Izbie Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza” w 2023 roku.
Natomiast Ewa Bakota tkaczka, która, inspirując się pracami Gołdapianki wprowadziła uczestników w tajniki tkactwa. Pani Ewa zaprezentowała różnego rodzaje włóczki i wełny, nauczyła rozróżniania gobelinów od kilimów oraz zademonstrowała pracę na krośnie, które specjalnie na tę okazję przywiozła. Uczestnicy mieli unikalną możliwość nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć prezentowanych tkanin i narzędzi.
Spotkanie odbyło się w wesołej i miłej atmosferze.
Takie wydarzenia nie tylko edukują, ale również integrują lokalną społeczność, przybliżając jej historię oraz tradycje artystyczne regionu.

Spotkanie z programowaniem dla najmłodszych

W dzisiejsze przedpołudnie w Bibliotece Publicznej w Gołdapi mieliśmy przyjemność gościć dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi. Tematem spotkania było wprowadzenie najmłodszych w świat programowania. W trakcie zajęć dzieci miały okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami programowania za pomocą kolorowych kubeczków. Dzięki zabawie i interaktywnym ćwiczeniom nasi mali goście uczyli się logicznego myślenia, planowania oraz rozwiązywania problemów. Kolorowe kubeczki posłużyły jako narzędzie do tworzenia prostych algorytmów, co pozwoliło dzieciom na naukę poprzez zabawę.

Immanuel Kant w Dubeninkach

W dzisiejsze przedpołudnie odbył się wernisaż wystawy „Gołdap i Ludzie w czasach Kanta” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dubeninkach. Dzisiejsze wydarzenie jest pierwszą częścią z  cyklu wędrującej wystawy, która odwiedzi różne miejscowości Powiatu Gołdapskiego i okolic. Na spotkaniu obecni byli mieszkańcy Dubeninek, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dubeninkach oraz przedstawiciele Biblioteki Publicznej w Gołdapi. Otwarcie wystawy było okazją do spotkania się z lokalną społeczności, aby wspólnie poznawać historię regionu i jego związek z epoką Immanuela Kanta. Podczas wernisażu uczestnicy mieli możliwość wysłuchania kuratorskiego oprowadzania, co pozwoliło im lepiej zrozumieć kontekst historyczny prezentowanych treści. Wystawa „Gołdap i Ludzie w czasach Kanta” jest autorskim projektem Biblioteki Publicznej w Gołdapi, która została przygotowana z okazji Roku Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach. Na zakończenie Agnieszka Dziobkowska Dyrektor Biblioteki Publicznej w Gołdapi wręczyła pamiątkowy numizmat oraz najnowsze wydanie „Traktatu o wiecznym pokoju” autorstwa Immanuela Kanta.
Wystawę można obejrzeć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dubeninkach do 27 czerwca. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i zgłębienia fascynującej historii Gołdapi oraz jej mieszkańców w czasach Kanta.

 

Czerwcowe spotkanie

W dzisiejsze przedpołudnie (15.06) w Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbyło się cykliczne spotkanie Klubu Włóczkowego Rękodzieła (KWR), które umożliwiło dzielenie się kreatywnymi pomysłami i nowymi wzorami. W miłej atmosferze członkinie klubu ukończyły naszą piękną torbę z włóczki. Nowe propozycje działań uczestniczek klubu są niezwykle wartościowe stanowiąc inspirację na przyszłe spotkania podczas których powstaną nowe dekoracyjne elementy.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do dołączenia do biblioteki na kolejne wydarzenia!