OGŁOSZENIA

Młodzież na ścieżkach wspólnej historii: Gołdap, Stade i Givat Shmuel razem

W poniedziałek (14.08.) w Urzędzie Miejskim w Gołdapi Burmistrz Tomasz Rafał Luto wraz z Zastępcą Joanną Magdaleną Łabanowską, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Józefem Wawrzynem oraz Radnymi Rady Miejskiej w Gołdapi: Zofią Syperek, Wiolettą Anuszkiewicz, Zdzisławem Janczukiem spotkali się z młodzieżą z Gołdapi, Stade i Givat Shmuel – uczestnikami trójstronnej wymiany młodzieży ,,Na ścieżkach wspólnej historii”.

Pamiętajcie by kreować przyszłość na podstawie pozytywnego doświadczenia, jakim jest udział w tym ważnym trójstronnym projekcie – zwrócił się do młodzieży Burmistrz Tomasz Rafał Luto.

Wspominajcie miło nasze miasto. Pozdrówcie Wasze rodziny, wszystkich mieszkańców Stade i Givat Shmuel, a także Burmistrzów i lokalne władze-dodał.

Po oficjalnym spotkaniu w Magistracie, młodzież wspólnie z przedstawicielami władz złożyła kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości oraz na cmentarzach żydowskim i ewangelickim.

Spotkanie jest trzecim w cyklu, ta sama grupa spotkała się w wakacje ubiegłego roku w niemieckim Stade, a wiosną tego roku w izraelskim Givat Shmuel. To pierwsza edycja wymiany, którą udało się wznowić po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. 

Podczas pobytu w Polsce młodzież odwiedziła wspólnie m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Był również spacer z przewodnikiem po Krakowie. Szczególnie trudna była wizyta młodych ludzi w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau Byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady. Tradycyjnie każda z grup po wizycie przedstawiła bardzo wzruszające ceremonie pamięci.

W Gołdapi młodzi Polacy, Izraelczycy i Niemcy uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez grupę Flash Zone i Pana Mirosława Bobrowskiego z Domu Kultury w Gołdapi. Młodzież poznała też nasze miasto i okolice podczas lokalnych wycieczek. Zorganizowano również spotkanie integracyjne nad gołdapskim jeziorem z udziałem rodzin oraz przedstawicieli gminnego samorządu. Był też wyjazd na piknik do Zatyk przygotowany przez gołdapskie rodziny. Warto wspomnieć, że młodzi ludzie w każdym z odwiedzanych krajów podczas pobytu w miastach partnerskich zakwaterowani są w domach swoich rówieśników. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za ogromne zaangażowanie i pomoc w organizacji pobytu naszych gości ze Stade i Givat Shmuel. 

Projekt ,,Na ścieżkach wspólnej historii” dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Przypomnijmy, że Gmina Gołdap podpisała umowę partnerską z miastem Givat Shmuel w Izraelu w 1997 roku, rok później z niemieckim Stade.

Opublikowano na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gołdapi. Redakcja TerazGoldap.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższej informacji.