MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLNEJ PRASY

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLNEJ PRASY źródło zdjęcia: Image by Andrys Stienstra from Pixabay

   Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy został ustanowiony w 1991 roku przez Reporterów bez Granic, czyli organizację pozarządową zajmującą się monitorowaniem prawa do wolnej prasy i wolności wypowiedzi w mediach na całym świecie. 

   Od lat 90. dzień ten obchodzony jest 20 kwietnia i przypomina o tym, że w XXI wieku nadal w wielu krajach sytuacja dziennikarzy jest trudna, a rzetelne wykonywanie tego zawodu wiąże się z narażeniem życia. Media są cenzurowane i poddawane naciskom politycznym oraz religijnym, nie respektuje się prawa do ochrony źródła informacji i informatora, nie udostępnia się informacji publicznych. Dziennikarze i fotoreporterzy są niejednokrotnie zastraszani, porywani, więzieni, a nawet giną, o ile ich teksty dotyczą tematów tak niewygodnych jak konflikty wojenne, korupcja, prawa człowieka i ekstremizm religijny.

   Wolność słowa i prawo do informacji to podstawowe prawa demokracji, jednak ponad połowa ludności świata jest ich pozbawiona. Dziennikarze, którzy sprzeciwiają się takiej sytuacji, zasługują na szczególny szacunek – często są jedynymi osobami, które alarmują opinię publiczną o łamaniu praw człowieka lub zbrodniach wojennych – oficjalnie przedstawianych przez rządy jako niegroźne konflikty.

 

   Obwieszczone w 1991 r. święto było owocem seminarium ONZ i UNESCO w Namibii, zaś w Polsce nieprzerwanie łączy się ono z długą tradycją walki o niezależność publikacji prasowych.

Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy odnosi się bezpośrednio do 10. artykułu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

   Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.

 

   Ponadto Stowarzyszenie Reporterzy bez Granic corocznie publikuje międzynarodowy ranking wolności prasy. W ubiegłym roku nasz kraj zajął najniższą, w minionej dekadzie pozycję, plasując się na 59 miejscu. Wyprzedziły nas tak egzotyczne kraje jak m.in. Jamajka czy Kostaryka. Natomiast w ubiegłorocznym rankingu pierwsze miejsce zajęła Norwegia, a dalej była Finlandia i Szwecja. Pierwszą piątkę uzupełniały Holandia i Dania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: MSZ, rsf.org

Komentarze    Brak komentarzy