Międzynarodowy Dzień Tańca

Międzynarodowy Dzień Tańca źródło zdjęcia:
   „Przeżywamy niewyobrażalne tragedie w obecnym czasie, który najtrafniej określiłbym jako erę postludzką. Bardziej niż kiedykolwiek, celem naszego tańca powinno być więc przypominanie, że ludzkość wciąż istnieje…” – to fragment orędzia, jakie na tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca napisał Gregory Vuyani Maqoma – tancerz, aktor, choreograf i nauczyciel tańca z Republiki Południowej Afryki.

 

 

    Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami  UNESCO. Data obchodów tego święta, 29 kwietnia, upamiętnia chrzest  francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a. Od początku obchodów święta, co roku inny artysta związany z tą formą sztuki, przygotowuje orędzie wygłaszane w związku z  rocznicą.

   W tym dniu, w ramach świętowania, dobrze jest puścić ulubioną muzykę i poddać się temu jakże potrzebnemu ruchowi. W końcu jak powiedział Colin Harrison „Taniec budzi nasze ciało oraz drzemiącą w nim moc i duszę”.

Komentarze    Brak komentarzy