OGŁOSZENIA

Międzynarodowy Dzień Tańca – 10 rodzajów tańca, które warto znać !

W czwartek (29.04) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Coroczne obchody ukazują istotę sztuki tańca, jego zdolności przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier. Poprzez taniec, ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni.
To święto zostało ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami organizacji UNESCO. Nawiązuje ono do daty urodzin francuskiego, wielkiego reformatora baletu, Jeana-Georgesa Noverre’a, urodzonego 29 kwietnia 1727 roku w Paryżu.

A oto 10 TAŃCÓW, KTÓRE WARTO ZNAĆ ! 

  1. Walc angielski – walc angielski jest to taniec prosty rytmicznie. Takt walca angielskiego jest na ¾.Partner ze swoją partnerką zwracają się do siebie w postawie wyprostowanej. Biodra stykają się delikatnie, brody zadarte, twarze ustawione lekko w lewo. Prawa dłoń partnera znajduje na lewej łopatce partnerki. Splecione ręce pary znajdują się na wysokości głowy tancerki. Walc angielski tańczy się w tzw. kontakcie, czyli ciała kobiety i mężczyzny dotykają się od kolan do mostka tancerki. Bardzo często wybierany na pierwszy taniec.
  2. Tango – sensualne, pełne pasji, a jednocześnie elegancji. Dwa uderzenia w takcie, z których każde rozdzielone jest na dwie części. Słyszymy cztery uderzenia – pierwsze i trzecie są akcentowane. Krok wolny przypada na dwa słyszane uderzenia a krok szybki – na jedno. Rozliczenie rytmiczne: Wolny , Szybki , Szybki , Wolny…
  3. Walc wiedeński – to dość szybki taniec o tempie 180 uderzeń na minutę. Taniec ma charakter obrotowy, a tancerze bezustannie wirują w lewo lub prawo. Partnerzy rytmicznie unoszą się i opadają, ale bez jakichkolwiek podskoków. Tancerze sprawiają wrażenie jakby delikatnie, a zarazem płynnie i zręcznie sunęli po parkiecie.
  4. Quickstep – charakteryzuje się metrum parzystym (4/4). Przy tempie 48-50 taktów/min quickstep jest najszybszym tańcem standardowym. Charakterystyczną cechą quickstepa są podskoki, sprawiające wrażenie, jakby tańcząca para poruszała się ponad powierzchnią parkietu, oraz kicki (czyli wykopy nogami w powietrze). Charakterystyczne figury quickstepa, to np. Progressive
  5. Chasse (wrażenie unoszenia się nad parkietem), Woodpecker (z kickami) oraz Rocket (oba efekty na raz).
  6. Foxtrot – w dosłownym tłumaczeniu oznacza krok lisa. Obserwując tancerzy odnosi się wrażenie gładkości i pewności ruchu. Nazywany ”najtrudniejszym spacerem świata”. Podobnie jak wszystkie tańce standardowe, fokstrota tańczymy w trzymaniu zamkniętym. Najważniejszą cechą fokstrota jest połączenie otwartych figur z akcją swingową. Swing (przyspieszenie w ciele) jest w wolnym kroku, nie w szybkim. Dzięki temu para tańcząca fokstrota sprawia wrażenie, jakoby opadała podczas przyspieszeń akcji swingowej, a unosiła się podczas jej zatrzymań.
  7. Samba – figury podstawowe można tańczyć w trzymaniu zamkniętym lub w trzymaniu otwartym. Tańcząca para szybko przemieszcza się po całym parkiecie. Samba zwana jest tańcem kochanków. Jest tam bardzo dużo ruchów intymnych, wyrażających uczucia. Ruch samby przypomina falowanie partnerów. W wielu figurach partnerzy kolejno obiegają się dookoła, jakby starając się przechytrzyć nawzajem i wyprzedzić w drodze do mety. Tańczenie samby może też przypominać bieganie po rozżarzonych węglach, na których trzeba jak najkrócej stawać, by się nie poparzyć
  8. Rumba – jest tańcem niezwykle zmysłowym i sensualnym. Kroki i figury rumby wymagają doskonałej koordynacji ruchowej oraz odwagi, ponieważ charakterystyczny ruch bioder w rumbie jest śmiały i erotyczny. Ciężar ciała musi być stale utrzymywany nad palcami stóp. Chodzenie w tym tańcu odbywa się na nogach wyprostowanych w kolanach. Dobrze zatańczona rumba to wręcz mini przedstawienie teatralne. Używając wszystkich swoich wdzięków tancerka uwodzi mężczyznę, to patrzy mu w oczy, to znowu udaje, że go nie widzi, wzrokiem szuka innego, aby wzbudzić zazdrość partnera, zniewolić go i całkowicie nad nim zapanować.
  9. Cha-cha – opiera się na kroku chassé czyli kroku w formacie odstaw-dostaw-odstaw. Śmiała, wesoła i beztroska Cha- Cha jest tańcem dla wszystkich. Nie tak bardzo intymna jak Tango czy Rumba, jest jednocześnie jednym z łatwiejszych tańców do nauczenia się. W cha-chy trzeba mieć mocne i przeprostowane nogi aby wyglądało to efektownie.
    Jive – jest bardzo podobny do rock and rolla. Jive jest tańcem bardzo szybkim i dynamicznym. Kroki wykonuje się dynamicznie wbijając ciężar ciała w parkiet. Kroku podstawowym występuje synkopowany rytm (raz-dwa, raz-es-dwa, raz-es-dwa), czyli 5 lub 6 kroków w takcie. Charakterystycznymi cechami jive’a są szybkie kopnięcia oraz elastyczne akcje jazzowe z typowym przeciąganiem pod koniec frazy rytmicznej, by uzyskać większe przyśpieszenie i większą dynamikę na początku następnej frazy.
  10. Pasodoble – hiszpański taniec oddający atmosferę areny i walki byków – corridę. Partner występuje w roli toreadora (torero), który trzyma partnerkę zastępującą czerwone sukno (capa). Obydwoje poruszają się wokół wyimaginowanego byka. Sam taniec składa się z trzech części: wejście na arenę, walka z bykiem i zabicie byka, parada po zakończeniu walki. Paso doble wymaga od tancerzy dużych umiejętności i sztuki pełnej wyrazu.