Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych źródło zdjęcia: Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Dziś, 12 maja, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, czyli osób, bez których szpitale nie mogłyby normalnie funkcjonować. W obecnej sytuacji, jaką mamy na całym świecie. Pielęgniarki często są na „pierwszej linii frontu” w walce z koronawirusem. Tym bardziej należy przypomnieć o ich wielkim zaangażowaniu w opiece i pomocy osobom chorym.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych to święto ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Tego samego dnia przypada rocznica urodzin Florence Nightingale uważanej za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa, która założyła pierwszą szkołę pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

Rola pielęgniarek i położnych jest nieoceniona w polskim systemie ochrony zdrowia. To głównie one docierają do środowisk szkolnych, seniorów, niepełnosprawnych, obłożnie chorych oraz do tych wszystkich, którzy z różnych powodów mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.

W tym wyjątkowym dniu i szczególnie ciężkich czasach chcemy Wam podziękować za uśmiech, opiekę, oddanie, poświęcenie i olbrzymie serce!

Komentarze    Brak komentarzy