Międzynarodowy Dzień Leworęcznych 2020

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych 2020 źródło zdjęcia: Image by athree23 from Pixabay

13 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Leworęcznych. Od 1992 roku organizuje je międzynarodowa organizacja „Klub Leworęcznych” z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Święto ma na celu podnoszenie świadomości wśród praworęcznej części społeczeństwa na temat różnych talentów i potrzeb osób leworęcznych, zwłaszcza dzieci.

Leworęczni mają lepiej rozwiniętą prawą półkulę mózgu. Portal leworeczni.pl informuje, że są oni skuteczniejsi od praworęcznych, gdy mają do czynienia z wieloma bodźcami np. w przypadku szybkiej interpretacji dużej ilości informacji, jazdy samochodem w dużym korku czy uprawiania sportu.

Szacuje się, że leworęczni stanowią od ok. 8 do 15 procent ludności na świecie. Oznacza to, że są największą mniejszością społeczną na świecie.

Znane osoby leworęczne ze świata to m.in. Napoleon Bonaparte, Ludwig van Beethoven, Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Robert de Niro, Bill Gates i Steve Jobs, królowa Elżbieta II i Barack Obama.

Osoba leworęczna potocznie nazywana jest mańkutem. Słowo to ma negatywny wydźwięk, dlatego rzadko jest stosowane. W starożytności postrzegano leworęczność jako dar bogów, w kolejnych wiekach jako anomalię. Osoby leworęczne były źle postrzegane, dlatego już od dziecka zmuszano je do nauki pisania prawą ręką.

Komentarze    Brak komentarzy