OGŁOSZENIA
There are no ads matching your search criteria.

„Międzynarodowy Dekalog Narciarza” powinni znać wszyscy bywalcy stoków!

Zbliżają się ferie zimowe, 24 stycznia dzieci rozpoczną swój zimowy wypoczynek od szkolnych zajęć. Jedną z największych atrakcji w naszym mieście wiadomo, nie od dziś jest Piękna Góra.  Przyciąga ona od lat zarówno mieszkańców jak i wielu turystów. Postanowiliśmy przypomnieć wam 10 podstawowych zasad obowiązujących na stokach ! 

1.” Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby ” .

 W tym punkcie mieści się bardzo wiele aspektów. Chociażby dobre przygotowanie sprzętu do jazdy-dopasowanie butów narciarskich do wiązań i siły ich wypięcia, naostrzenie i nasmarowanie nart. 

2. Zanim ruszysz- sprawdź, czy dobrze zapiąłeś narty i buty, czy wasz ubiór nie utrudnia jazdy (zapięta kurtka, zasunięte suwaki, zawiązane sznurki od bluzy, zaciągnięte nogawki na buty), założone narciarskie rękawiczki i najważniejsze w kontekście dzieci (ale nie tylko), czyli kask.

3. Pamiętaj też, żeby nie zostawiać sprzętu bez opieki. Pozostaw go w taki sposób, aby sam nie zjechał z góry i aby nikt na niego nie wpadł, robiąc sobie krzywdę. Używaj do tego stojaków na narty albo wypłaszczeń na dole tras. 

4. Z rozsądkiem korzystaj z wyciągów. Jedź  na nim spokojnie, nie szarp za linę i nie jedź slalomem pod nią. Ostrożnie korzystaj też z wyciągów krzesełkowych- nie huśtaj się na boki oraz siedź głęboko i nie wychylaj się na krześle. 

5.” Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy i warunków atmosferycznych. „

6. Jadąc na trasie, miej wzgląd na innych narciarzy. Pamiętaj, że zawsze narciarz zjeżdżający przed tobą ma pierwszeństwo w wyborze trasy.

7. Wyprzedzać można zarówno po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu jazdy dotychczasowym śladem jak i tempem.

8. Należy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Jeżeli musisz się zatrzymać, to wybierz odpowiednie do tego miejsce, powinno być ono widoczne z góry dla zjeżdżających, blisko skraju trasy tak, aby nie utrudniać ruchu pozostałym narciarzom. Jeżeli zdarzy ci się upadek na trasie ,postaraj się w miarę możliwości jak najszybciej usunąć się z trasy.

9.  W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien pomóc poszkodowanemu. Nie róbmy natomiast sztucznego tłumu, raczej skupmy się na niesieniu pomocy. Jeżeli jesteśmy świadkami wypadku, zatrzymajmy się, wypnijmy narty i wbijmy je skrzyżowane powyżej miejsca wypadku.

10. Stok narciarski służy do jazdy na nartach, więc chodzenie, zjeżdżanie na sankach czy jabłuszkach możliwe jest tylko poza trasą. 

Korzystając z okazji, życzymy Państwu i waszym pociechom miłych i bezpiecznych ferii zimowych ! 

Naprawa Motorów
Ubezpieczenia
Fotowoltaika